Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Otwarcie niektórych zawodów korzystne dla rynku pracy

Otwarcie niektórych zawodów regulowanych, tam gdzie jest to uzasadnione, pozytywnie wpłynie na rynek pracy. Pracownicy będę mieli większe szanse na zatrudnienie w zawodach do tej pory dla nich niedostępnych. Firmy zaś będą same decydować o wyborze pracowników na dane stanowisko i nie będą skazane na korzystanie z ograniczonej liczby osób, co nie zawsze wiąże się z gwarancją profesjonalnej wiedzy czy wysokiej jakości usług – uważa PKPP Lewiatan.

Otwarcie niektórych zawodów korzystne dla rynku pracy

Postulaty deregulacji i dereglamentacji, w postaci UE +0, od dawna były zgłaszane przez PKPP Lewiatan. Nie widzimy bowiem uzasadnienia dla istnienia sztucznych ograniczeń w dostępach do zawodów, jeśli nie stoi za nimi: 1) obowiązek utrzymania pewnych licencji czy innych wymogów formalnych wynikających z przepisów prawa UE, 2) bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, 3) ochrona jakiś innych wartości. Dlatego przy deregulacji nigdy nie można zapominać o tym, ze są zawody od których należy wymagać wysokiej jakości świadczonych usług, profesjonalizacji, a te można utrzymać jedynie przez dodatkowe szkolenia specjalistyczne, staże, czy praktyczne egzaminy końcowe. Z tego też względu propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości wydają się racjonalne i nie budzą większych kontrowersji” – mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

To już trzecie podejście rządu PO do otwarcia zawodów. Pierwsze przeglądy przepisów prawa regulujących funkcjonowanie zawodów regulowanych zostały przeprowadzone  w trakcie prac nad implementacją tzw. dyrektywy usługowej do polskiego porządku prawnego w 2009 r. Wówczas większość propozycji Ministerstwa Gospodarki odpowiedzialnego za ten projekt nie przeszło nawet uzgodnień międzyresortowych. Kolejne próby deregulacji zawodów podejmowane były także w trakcie prac nad tzw. pierwszą ustawą deregulacyjną za czasów ministra Adama Szejnfelda, ale również się nie powiodły.  „Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości przy wyborze  zawodów do deregulacji stosowało dwa dość racjonalne kryteria: wymogi Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwo dla obrotu gospodarczego. Miejmy nadzieję, że tym razem reforma zakończy się sukcesem” – dodaje Katarzyna Urbańska.


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan


 


Data: 06.03.2012 10:00
Autor/Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: otwarcie zawodów, ustawa deregulacyjna, obowiązek utrzymania pewnych licencji, bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, deregulacja, szkolenie specjalistyczne, staż, praktyczny egzamin końcowy
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.