Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Ustawowy zakaz korzystania z solarium - kogo obejmie?

Zakaz korzystania z solarium już niebawem stanie się elementem polskiego prawa. Kogo obejmie? I jakie kary grożą za jego nieprzestrzeganie?

Ustawowy zakaz korzystania z solarium - kogo obejmie?

Komu nowa ustawa zabrania korzystać z solarium?

 

Ustawa autorstwa Prezydenta RP o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium zakłada m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z solarium. Zakaz ten obejmie osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.

 

Jakie obowiązki nakłada ustawa?

 

Ustawa nakłada także obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich oraz całkowicie zakazuje promocji i reklamy usług w tym zakresie. 

 


 

Skąd takie zmiany?

 

Podstawą tak restrykcyjnych regulacji prawnych ma być działanie profilaktyczne w zakresie czerniaka złośliwego, na którego zapada coraz większa liczna Polaków. Uznano, że małoletni poniżej 18 roku życia nie powinni w ogóle korzystać z solarium, z uwagi na jego szkodliwość.

 

Nie przestrzegasz ustawy? Zapłacisz karę!

 

Osoby prowadzące solarium będą musiały mieć się na baczności i dokładnie sprawdzać wiek osób korzystających z ich usług. kara czeka także za nieprzestrzeganie pozostałych zakazów i wymogów ustawowych. Za nieprzestrzeganie ustawy ma grozić kara od tysiąca do 50 tysięcy złotych. Kontrolę przestrzegania przepisów ustawy ma przeprowadzać Państwowa Inspekcja Sanitarna.

 

Podstawa prawna:
Projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (pierwotny druk nr 1651)


Data: 12.09.2017 18:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo, Marketing
Słowa kluczowe: solarium, ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, swoboda działalności gospodarczej, zakaz korzystania z solarium
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.