Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Kupowanie używanych aut będzie bezpieczniejsze

Nie od dziś wiadomo, że kupno sprowadzanego, używanego samochodu przypomina rosyjską ruletkę. Nawet najbardziej uważny kupujący nie jest w stanie uchronić się przed oszustwem. Na przeciw potrzebom konsumentów wychodzi Ministerstwo Sprawiedliwości, które na cel wzięło nieuczciwych sprzedawców. Tzw. „przekręcanie” liczników w używanych autach będzie przestępstwem.

Kupowanie używanych aut będzie bezpieczniejsze

Uczciwy przebieg

 

Cofanie liczników samochodów to już plaga, a tracą na tym kupujący. Ministerstwo Sprawiedliwości ma jednak pomysł, jak ukrócić – niestety powszechną dziś – praktykę. Za „przekręcenie” licznika grozić będzie kara więzienia.

 

Przestępstwo fałszowania przebiegu samochodu

 

W myśl projektowanych przepisów za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Taka sama kara – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu autentycznej lub rzekomej awarii).

 

 

Nowe obowiązki stacji kontrolo pojazdów

 

Stacje kontroli pojazdów już teraz muszą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Po zmianie przepisów stacje będą przekazywać do centralnej ewidencji także informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.

 

Nowe obowiązki służb

 

Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Dane trafią do centralnej ewidencji pojazdów.

 

A jak jest w innych krajach?

 

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.


Data: 17.11.2017 08:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: kodeks karny, fałszowanie przebiegu samochodu, umowa sprzedaży używanego samochodu, przestępstwo, kara pozbawienia wolności
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.