Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Rodzicie hospitalizowanych dzieci nie zapłacą za przebywanie na oddziale

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zakłada istotne zmiany z punktu widzenia rodziców hospitalizowanych dzieci. Jakie dokładnie?

Rodzicie hospitalizowanych dzieci nie zapłacą za przebywanie na oddziale

Zakaz pobierania opłat od rodziców lub opiekunów, przebywających z dzieckiem na oddziale

 

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zakaz pobierania opłat – za pobyt w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym udzielającym stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych – od rodziców lub opiekunów, przebywających z dzieckiem na oddziale albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Dopuszczalne będzie jedynie pobieranie opłat za posiłki wydane rodzicom, użytkowanie pościeli i korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital lub inny zakład leczniczy.

 

 

Ulga da rodziców

 

Regulacja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe koszty związane z pobytem w placówce medycznej. Obecnie opłaty pobierane przez szpitale są bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie są wysokie, to jednak przy dłuższym pobycie mogą stać się poważnym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Nowe przepisy mają ułatwić możliwie jak najczęstsze i nieograniczone kontakty leczonych dzieci z osobami bliskimi, bo ich obecność jest korzystna dla małego pacjenta – łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, a w efekcie pozytywnie wpływa na proces leczenia.

 

Wejście w życie nowych przepisów

 

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw

 

Źródło:

projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, oficjalna strona Prezesa Rady Ministrów.


® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.