Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Czy ustawa o PPK to naprawdę rewolucja w systemie emerytalnym?

Pracownicze Plany Kapitałowe to rozwiązanie, które ma zwiększyć status materialny osób przechodzących na emeryturę. Można zatem uznać ten program za rewolucyjny. Czy jednak na pewno? Wszystko będzie zależało od zainteresowania PPK wśród Polaków.

Czy ustawa o PPK to naprawdę rewolucja w systemie emerytalnym?

 

Rozwiązania, jakie zastosowano w polskim PPK, znane są już od lat za granicą. Mało tego, tam się sprawdziły. Przykładem jest chociażby Wielka Brytania, gdzie już 10 lat funkcjonuje program podobny do polskiego PPK.

 

-Polacy nie należą do entuzjastów oszczędzania, ale nie oznacza to, że wszyscy obywatele innych państw chętnie oszczędzają. Rozwiązania, na których opierają się polskie PPK, pokazują jednak za granicą, że poduszka finansowa powiązaną z systemem płacowym jest dobrym bodźcem do odkładania pieniędzy – zauważa ekspert piszący o Pracowniczych Planach Kapitałowych w PPK.info. – Patrząc z perspektywy doświadczenia innych krajów, można być pełnym optymizmu co do efektywności PPK. W Polsce konieczna jest rewolucja w systemie emerytalnym, a Pracownicze Plany Kapitałowe mogą się okazać jej ważnym elementem. Jesteśmy jednak dopiero na początku wdrażania PPK w naszym kraju, zatem z ogłoszeniem sukcesu programu należy jeszcze poczekać – zwraca uwagę ekspert portalu PPK.info.

 

Jakie są założenia PPK?

 

Zanim zastanowimy się nad tym, czy Pracownicze Plany Kapitałowe rzeczywiście przyczynią się do gruntownej zmiany polskiego systemu emerytalnego, warto przypomnieć najważniejsze założenia PPK.

 

Przede wszystkim to system całkowicie dobrowolny. Każdy pracownik może sam zdecydować, czy chce w nim uczestniczyć i długoterminowo oszczędzać. Przy czym trzeba podkreślić, że wszystkie osoby podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu zostaną automatycznie zapisane do PPK. Jeśli ktoś będzie chciał zrezygnować, musi złożyć u pracodawcy specjalną deklarację. Automatyzm zapisu dotyczy jednak pracowników w wieku od 18 do 54 lat. Osoby w wieku od 55 do 70 lat (maksymalna granica uczestnictwa w PPK) same muszą się zapisać do programu, jeśli będą nim zainteresowane.

 

 

 

Środki na koncie uczestnika PPK będą pochodziły z trzech źródeł. Po pierwsze składkę będzie wpłacał sam pracownik – 2% pensji brutto (można obniżyć do 0,5% przy niskich zarobkach) i ewentualnie dodatkowe 2% wynagrodzenia. Po drugie pieniądze będzie przekazywał również pracodawca –1,5% wynagrodzenia brutto pracownika, które może zostać ewentualnie powiększone o maksymalnie 2,5%. Trzecie źródło to wpłaty dokonywane przez państwo. Co roku będzie można liczyć na dopłatę w wysokości 240 zł, a do tego uczestnik otrzyma wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

 

W założeniu ustawodawcy pieniądze z PPK można wypłacić bez żadnych potrąceń po ukończeniu 60 lat. Od razu otrzymamy 25% zgromadzonych środków, a pozostałe pieniądze będą wypłacane w co najmniej 120 ratach przez 10 lat. Natomiast w przypadku jednorazowej wypłaty trzeba będzie zapłacić podatek 19% od zysków kapitałowych. Taki sam podatek czeka na każdego, kto zrezygnuje z PPK i wypłaci pieniądze przed 60. rokiem życia. W takim przypadku dodatkowo 30% wpłat od pracodawcy zostanie przekazanych do ZUS-u, a wpłaty od państwa trzeba będzie oddać.

 

Jednak w dwóch przypadkach można wypłacić pieniądze wcześniej również bez żadnych potrąceń. 25% zgromadzonych na PPK środków będzie dostępna w przypadku poważnego zachorowania uczestnika lub jego najbliższych (współmałżonek, dziecko). Za to całość środków można wypłacić także, gdy pieniądze przeznacza się na wkład własny przy kredycie mieszkaniowym. W takim przypadku jednak należy zwrócić pieniądze w ciągu 15 lat.

 

Warto dodać, że zanim jeszcze PPK weszły w życie, doszło w maju 2019 roku do nowelizacji ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. W jej wyniku między innymi zniesiono limit 30-krotności wpłat do PPK oraz umożliwiono uczestnictwo w programie kobietom przebywającym na urlopie wychowawczym lub pobierającym świadczenia macierzyńskie. Więcej o zmianach w PPK można przeczytać na stronie https://ppk.info/baza-wiedzy/artykuly/dociskanie-sruby-ppk-najnowszy-projekt-nowelizacji-ustawy-o-ppk/.

 

Co PPK zmieni w systemie emerytalnym?

 

Jeśli PPK odniosą w Polsce sukces, to będzie rzeczywiście prawdziwa rewolucja emerytalna. Przede wszystkim to program, który ma w założeniu wyrobić w Polakach nawyk oszczędzania i to długoterminowego. Z tym, jako społeczeństwo, mamy największy problem. W naszym kraju ciągle większość osób nie odkłada żadnych pieniędzy na emeryturę, ograniczając się jedynie do płacenia składek na ZUS lub KRUS. Tymczasem stopa zastąpienia będzie z roku na rok coraz mniejsza i świadczenia z ZUS/KRUS będą tym samym również coraz mniejsze.

 

Kolejny aspekt PPK, który można uznać za rewolucyjny, dotyczy tego, że pieniądze z Pracowniczych Planów Kapitałowych można tak naprawdę wypłacić w każdej chwili. To nie było możliwe na przykład w OFE. Co prawda trzeba się wtedy liczyć z pewnymi potrąceniami, ale środki z PPK są prywatne i do ciągłej dyspozycji.

 

Rewolucją jest także sama konstrukcja PPK. Wcześniej na emeryturę musiał odkładać sam pracownik. W PPK w oszczędzaniu uczestnik jest wspierany zarówno przez pracodawcę, jak i przez państwo. Do oszczędności dokładają się zatem trzy strony, a nie jedna.

 

Pracownicze Plany Kapitałowe to mechanizm, który pozwala tworzyć prywatne oszczędności przy wsparciu pracodawców i państwa. Dzięki temu pracownik nie tylko wyrabia w sobie nawyk oszczędzania, jest w tym wspierany, ale także zabezpiecza swoją przyszłość na emeryturze.

 


Data: 27.08.2019 11:00
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: PPK, Ustawa o PPK, Jakie są założenia PPK, Co PPK zmieni w systemie emerytalnym

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Mirela2020: To ewidentnie jest duża zmiana, ale wg mnie nie ma co ppk podpinać pod system emerytalny, bo to działa na zupełnie innych warunkach. Jest dobrowolne, nie ma przymusu, jest formą dodatkowego oszczedzania w dodatku - oszczedzania przez inwestowanie. To jednak cos innego niz system
2019-10-16 16:29:24
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.