Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Minister Sprawiedliwości zamierza oczyszczać środowisko sędziowskie

Kolejny pomysł Ministra Sprawiedliwości to zarazem kolejna już odsłona wojny o wolność wypowiedzi sędziów. Tym razem Prokurator Generalny weźmie się za profile społecznościowe i ogólną działalność sędziów w Internecie. Pomoże mu w tym Krajowa Rada Sądownictwa, uchwalając … Kodeks etyki. Cytując, „inicjatywa ma na celu oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości”.

Minister Sprawiedliwości zamierza oczyszczać środowisko sędziowskie

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych?

 

Nie ulega wątpliwości, że nagonka na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości dotyka jedynie tzw. niepokorne jednostki, czyli tych sędziów, którzy otwarcie nie zgadzają z przeprowadzaną przez rząd tzw. reformą sądownictwa. Kolejną bronią, mającą ukarać nieposłusznych sędziów , będziesz kodeks etyki, regulujący zachowanie sędziów w internetowych mediach społecznościowych.

 

KRS stworzy wzorzec etyczny

 

Jak wskazuje Minister Sprawiedliwości, sprawowane godności sędziego to wielki przywilej, ale też ograniczenia. Jednym z nich powinna stać się zasada szczególnej powściągliwości w korzystaniu z mediów  społecznościowych . Dodaje także, że Krajowa Rada Sądownictwa jest właściwym gremium do opracowania specjalnego kodeksu etycznego. W ocenie Zbigniewa Ziobro, w kodeksie powinny znaleźć się oczekiwane przez społeczeństwo regulacje, które będą przeciwdziałać łamaniu przez sędziów zasady apartyjności i apolityczności.

 

 

 

Czystki w środowisku sędziowskim

 

Minister Sprawiedliwości uznał za konieczne uporządkowania sytuacji w środowisku sędziowskim. Nie ulega jednak wątpliwości, że opracowywane narzędzia mają być kolejną bronią, którą Minister Sprawiedliwości zamierza użyć do kontroli środowiska, które z racji wykonywanego zawodu doskonale rozumie szkodliwość wprowadzanych rozwiązań prawnych i głośno się im sprzeciwia.

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości  
 


Data: 26.08.2019 11:00
Autor/Źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Prawo, Ludzie
Słowa kluczowe: sąd, kodeks etyczny sędziów, Zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez sędziów, KRS stworzy wzorzec etyczny, Czystki w środowisku sędziowskim
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.