Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Pielęgniarka wypisze receptę na środki antykoncepcyjne

Nowe przepisy zawarte w obowiązującej od 7 września ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia rozszerzają kompetencję pielęgniarek.

Pielęgniarka wypisze receptę na środki antykoncepcyjne

Po antykoncepcję udamy się do pielęgniarki

 

Zgodnie z nowymi przepisami, pielęgniarki i położne otrzymają szersze kompetencje w zakresie wystawiania recept. Będą one mogły wypisać receptę na 180 dni, a także zaordynować środki antykoncepcyjne, ale wyłącznie w ramach kontynuacji zalecenia lekarskiego.

 

Zgodnie ze znowelizowanym art. 96a ust 4 i 4a Prawa farmaceutycznego, pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:

  • ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania;
  • ilość produktu leczniczego antykoncepcyjnego przeznaczoną do 60-dniowego stosowania - wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.

 

W przypadku recepty w postaci elektronicznej pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania, w tym w przypadku produktu leczniczego antykoncepcyjnego wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.

 

 

Nowe zasady wystawania recept także dla lekarzy

 

Nowe zasady wystawienia pozwalają lekarzowi na wystawienie recepty ważnej rok. Zgodnie ze znowelizowanym art. 96 a ust 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:

  • ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 360-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania, przy czym ilość produktu leczniczego na jednej recepcie nie może przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania;
  • podwójną ilość leku recepturowego, ustaloną zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych określającymi produkty lecznicze, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych, z zastrzeżeniem że w przypadku produktów leczniczych w postaci mazideł, maści, kremów, żeli, past do stosowania na skórę można przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie tych przepisów; jednorazowo może być wystawionych do 16 takich recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania.


Ograniczenia w wykupie recept

 

Nadal pod szczególnym obostrzeniem pozostają środki odurzające i substancje psychotropowe, które pacjent może wykupić w ciągu 30 dni. Należy też pamiętać, że posiadacz recepty ważnej rok nie powinien zwlekać z jej realizacją aż 12 miesięcy. Dlaczego? Nowe przepisy przewidują, że jeśli pacjent nie pójdzie z receptą do apteki  w ciągu miesiąca, receptę aptekarz powinien zrealizować z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły licząc je od daty wystawienia recepty, albo naniesionej na dokumencie daty realizacji „od dnia”.

 

Podstawa prawna:
Art. 96a ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, 399, 959, 1495, 1542 i 1556).

 


Data: 08.09.2019 10:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: e-recepta, recepta na antykoncepcję, środki antykoncepcyjne, pielęgniarka, wystawienie recepty przez pielęgniarkę
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.