Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych w pytaniach i odpowiedziach

1 października weszły w życie przepisy dotyczące wypłacania świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W dzisiejszym poradniku odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych w pytaniach i odpowiedziach

Kto może otrzymać świadczenie uzupełniające?

 

Do wsparcia uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat, i które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Prawo do świadczenia uzupełniającego otrzymają także osoby pobierające jednocześnie rentę socjalną i rodzinną.


Jaki jest limit kwot świadczenia uzupełniającego i świadczeń finansowanych ze środków publicznych?

 

Łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł brutto (z wyłączeniem renty rodzinnej, zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków, a także dochodów z pracy).

 

 

Jaka jest wysokość świadczenia uzupełniającego?

 

Osobom, o których mowa wyżej, przyznawane jest świadczenie w wysokości do 500 zł miesięcznie.

 

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające?

 

Wniosek o świadczenie uzupełniające należy złożyć do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe, a w przypadku osób nieposiadających prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub mających prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Gdzie znajdują się Punkty pomocy przy wypełnianiu wniosku?

 

Pomoc w wypełnianiu wniosku można otrzymać bezpośrednio w każdej placówce ZUS.

 

Kiedy wniosek o świadczenie uzupełniające zostanie rozpatrzony?

 

Rozpatrywanie wniosków o przyznanie świadczenia rozpocznie od 1 października. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 października.

 

Jak długo trzeba czekać na decyzję ZUS ws świadczenia uzupełniającego?

 

Decyzję ZUS i KRUS wydadzą w ciągu 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.

 

Czy świadczenie uzupełniające jest opodatkowane?

 

Nie, nowe świadczenie zwolnione jest z opodatkowania.

 

Czy świadczenie uzupełniając e podlega egzekucji i potrąceniu?

 

Co istotne,  osoby uprawnione mają zagwarantowaną wypłatę pełnej wysokości przyznanego świadczenia, a zatem nie podlega ono potrąceniu i egzekucji, a środki ze świadczenia na rachunku bankowym są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego. Świadczenie nie będzie wliczać się też do dochodów np. od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne, czy świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.


Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 


Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Adam Dar: Witam. Jestem osobą, która pobiera 645 złotych z MOPR. Mam kilka chorób przewlekłych, nieoperacyjnych itd. Nie mogę pracować, nie mogę podnosić więcej niż 3 kg, przed komputerem spędzić niedużej niż 30min., muszę wstać i odpocząć, ponieważ mój kręgosłup na to nie pozwala (trwałe zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a mówiąc wprost dwie kości i 5 dysków wypadło i dwie kości, które 'gniotą' nerw; to jedna z moich chorób, na Komisjach Orzekania o Niepełnosprawności (to nie jest ZUS) dostaję coraz, wprawdzie, dłuższe okresy do pobierania 645,- zasiłku, teraz od sierpnia 2018 do 2021 roku. A ponieważ te choroby nie są stałe, tylko z roku na rok się pogarszają miałem nadzieję, że tym razem dostanę orzeczenie o znacznym inwalidztwie (to pierwsza grupa w ZUS'ie). Myślę, że prawie każdy kto niema znajomości dostaje taką grupę. Znam osobę, która ma wzw typu C (też to mam), ale tak naprawdę chyba nikt bez znajomości, nie dostaje, takiego orzeczenia, tylko poziom o umiarkowanym inwa. Ja dostaje taki od 2006 roku. Teoretycznie jestem dobrym (Ojciec, to mój opiekun, od rana) przykładem, na . Dlatego mam pytanie, czy w jakiś sposób, mogę powiększyć własny 'budżet', bo chyba nikt nie zaprzeczy, że dobrze mi się wiedzie, dużo kasy itd. Nikt nie jest wstanie sobie wyobrazić, jak to jest, a może osoba, która to czyta jest w stanie, ale wątpię, zresztą sam gdybym był na najniższej krajowej, też miałbym kłopot z wyobraźnią. Chcę oskarżyć Państwo Polskie, o to, że zostawiła wielką grupę ludzi na jałmużnie, choć jałmużna, podejrzewam, że ma wyższą sumę pieniędzy......, na cały miesiąc. Cóż nikt o nas nie mówi, nie pisze, nawet we właściwych Kodeksach nie ma wzmianki o takich ludziach. Pytanie cały czas, to samo gdzie mam zagwarantowany jakiś dodatek. Ale uwaga gdyby MOPR, MOPS i inne się dowiedział, to pewnie zabrali by mi zasiłek. Gdybym zarobił gdzieś z 50 złotych, to była by niezła 'zadyma'. Taki regulamin. Pozdrawiam.
2019-10-21 22:47:59
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.