Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r.

Uniwersalny mechanizm waloryzacji rent i emerytur jest zapisany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Znając prognozowany wskaźnik waloryzacji, możemy przewidzieć, o ile wzrosną świadczenia seniorów w przyszłym roku.

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r.

Uniwersalny mechanizm waloryzacji rent i emerytur

 

Uniwersalny mechanizm waloryzacji ren i emerytur jest zapisany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Przewiduje on podnoszenie świadczeń o wskaźnik inflacji powiększony o 20% wzrostu realnych wynagrodzeń.

 

 

 

Wysokość waloryzacji w 2020 roku

 

Wysokość przyszłorocznej waloryzacji zostanie określona w przyszłym roku, na podstawie wskaźników makroekonomicznych, mając na względzie wysokość świadczeń emerytów i rencistów. Z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od marca 2020 r. wyniesie nie mniej niż 103,24%. Taka też wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok.

 

Wzrost świadczeń emerytalnych od 2016 roku

 

Od 1 marca 2019 r. emerytury i renty co do zasady wzrosły o nie mniej niż 70 zł.  W chwili obecnej najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 1 100 zł. Świadczenia te wzrosły od 2016 r. o 25%.


Waloryzacja rent i emerytur w 2020 roku

 

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prognozowany wskaźnik waloryzacji oznacza, że średnia emerytura, bez podejmowania jakichkolwiek innych działań w przyszłym roku też wzrośnie o ponad 70 zł.


Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
 


® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.