Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Kogo obejmie abolicja budowlana?

Samowola budowlana nie jest zjawiskiem rzadkim. Jak szacuje Urząd Nadzoru Budowlanego, w Polsce może być nawet pół miliona takich budynków.

Kogo obejmie abolicja budowlana?

Samowola budowlana

 

Samowolą budowlaną jest każdy obiekt budowlany (lub jego część), będący zarówno w budowie jak już wybudowany, bez wymaganego pozwolenia na budowę albo bez wymaganego zgłoszenia dotyczącego budowy, albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia. Sankcją za budowę bez wymaganych decyzji i pozwoleń jest nakaz rozbiórki, wydawany przez organ nadzoru budowlanego.

 

Liczba samowoli budowlanych w Polsce

 

Jak szacuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w Polsce może być nawet pół miliona budynków-samowoli budowlanych. Z tego względu rząd postanowił stworzyć przepisy, które wprowadzają tzw. abolicję budowlaną. Zalegalizowanie samowoli budowlanej wymaga jednak dopełnienia takich samych formalności, jakie byłyby potrzebne do legalnego postawienia obiektu.

 

 

 

 

 

Zalegalizowanie samowoli budowlanej

 

Zgodnie z nowymi przepisami, łatwiej będzie można zalegalizować samowole budowlane. Dotyczy to jednak budowli mających co najmniej 20 lat. Dzięki temu zostaną one włączone do systemu kontroli bezpieczeństwa. Warunkiem uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

 

Podstawa prawna:
Art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane ( t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1186).
Projekt ustawy z ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

 


Data: 28.11.2019 08:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: samowola budowlana, Liczba samowoli budowlanych w Polsce, zalegalizowanie samowoli budowlanej, abolicja budowlana, pozwolenie na budowę, Prawo budowlane
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.