Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Od dziś zamknięte cmentarze

W związku z nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią, ogłoszono nowe obostrzenia, tym razem dotyczące Dnia Wszystkich Świętych. Ci, którzy planowali wyjazd na cmentarz czeka niespodzianka, d dziś wszystkie cmentarze w Polsce mają być zamknięte.

Od dziś zamknięte cmentarze

Rząd zamyka cmentarze, kościoły nadal otwarte

 

Wczoraj podjęto decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada, o czym poinformował Premier na specjalnej konferencji prasowej. Jednocześnie utrzymano, że pogrzeby w tym okresie będą mogły się odbywać na dotychczasowych warunkach. Wejście na cmentarz będzie możliwe w trakcie pogrzebu i czynności z nim związanych.

 

Otwarte pozostawiono także kościoły. Obecnie obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych, np. w mszy świętej czy pogrzebie. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Musimy zakrywać usta i nos oraz zachować co najmniej 1,5-metrowe odległości.

 

Kolejne apele dla seniorów o pozostawanie w domach

 

Rząd ponawia także apele do seniorów o to, by pozostali oni w domach. Z myślą o nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów skierowany. Lokalne ośrodki pomocy społecznej przy wsparciu wolontariuszy dostarczą niezbędne produkty do domu seniora. W ten sposób osoba starsza może ograniczyć konieczność wychodzenia na zewnątrz.

 

 

 

 

Przypomnienie obowiązujących zasad bezpieczeństwa

 

W związku z szalejąca pandemią, nadal obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa, sformułowane przez służby sanitarne. Sprowadzają się one do następujących postulatów:

  • Zakrywaj nos i usta wszędzie w przestrzeni publicznej.
  • Utrzymuj co najmniej 1,5-metrowej odległości w kontaktach z innymi osobami.
  • Dbaj higienę i jak najczęściej myj ręce.
  • Pracuj z domu, jeśli tylko to możliwe.
  • Jeśli źle się czujesz, masz objawy infekcji – zostań w domu i zadzwoń do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Przestrzegaj zasad kwarantanny lub izolacji, jeśli zostałeś nią objęty. Nie wychodź z domu i nie kontaktuj się z innymi osobami.
  • Pamiętaj, że obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2. Zakrywaj usta i nos oraz zachowaj co najmniej 1,5-metrowe odległości.
  • Seniorze, ogranicz wyjścia z domu do minimum. Poproś o pomoc bliskich lub skorzystaj z programu Wspieraj Seniora. Wykorzystaj godziny dla seniora w sklepie, drogerii i aptece. Pamiętaj, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60 roku życia.

 
Źródło:
Oficjalna strona Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

 


Data: 31.10.2020 00:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: koronawirus, zamknięcie cmenatrzy, Rząd zamyka cmentarze, kościoły nadal otwarte, Kolejne apele dla seniorów o pozostawanie w domach
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.