Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Resort sprawiedliwości powoła Sąd Ochrony Wolności Słowa

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje ustawę, której przepisy obejmą swym zasięgiem media społecznościowe. Jej celem jest uniemożliwienie usuwania wpisów oraz usuwania kont użytkowników.

Resort sprawiedliwości powoła Sąd Ochrony Wolności Słowa

Ustawa o wolności wyrażania swoich poglądów i rozpowszechniania informacji w internecie

 

Resort Sprawiedliwości po raz kolejny uderza w wysokie tony, nazywając popularne media społecznościowe korporacjami internetowymi, nadużywającymi swych uprawnień. Z drugiej strony trudno nie zauważyć, że celem nowych regulacji ma być również państwowa kontrola publikowanych w mediach społecznościowych treści. Głównym założeniem ustawy jest, by serwisy społecznościowe nie mogły tak jak dotychczas usuwać wpisów ani blokować kont użytkowników ze względu na umieszczane treści.

 

Będzie cenzura mediów społecznościowych?

 

Z jednej strony, jak już wyżej wskazaliśmy, serwisy społecznościowe nie będą mogły według własnego uznania usuwać wpisów ani blokować kont użytkowników.W razie usunięcia treści lub zablokowania konta, jego użytkownik będzie miał prawo złożenia skargi do serwisu. Z drugiej strony jednak projekt przewiduje też złożenie do serwisu społecznościowego skargi na publikacje zawierające treści niezgodne z polskim prawem – z żądaniem ich zablokowania.W obu przypadkach serwis w ciągu 48 godzin będzie musiał rozpatrzyć skargę. Jeśli wyda decyzję odmowną, będzie można zwrócić się do sądu, a ten rozpozna taką skargę w ciągu siedmiu dni. Postępowanie będzie miało całkowicie elektroniczny charakter, a prowadzone będzie przez wyspecjalizowany Sąd Ochrony Wolności Słowa, utworzony w jednym z sądów okręgowych.

 

 

 

Pozew ślepy

 

Projekt zakłada również wprowadzenie nowego instrumentu - tzw. pozwu ślepego. Ktoś, kogo dobra osobiste zostaną naruszone w internecie przez nieznaną mu osobę, będzie mógł złożyć pozew o ochronę tych dóbr bez wskazania danych pozwanego. Do skutecznego wniesienia do sądu pozwu wystarczy wskazanie adresu URL, pod którym zostały opublikowane obraźliwe treści, daty i godziny publikacji oraz nazwy profilu lub loginu użytkownika.

 

Źródło:

Oficjalna strona resortu sprawiedliwości.


Wasze komentarze Napisz swój komentarz

jaro: to jest chore ogranicza prawa człowieka i obywatela do wyrażania swoich opinii każdy może mieć inne zdanie nie zawsze musimy się zgadać powinno być tak jak było
2021-01-04 16:43:55
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.