Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Od poniedziałku dzieci z najmłodszych klas wracają do szkoły. Pojawia się pytanie, co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje wydłużony do 31 stycznia br. Wszystko z powodu niepewnej sytuacji, jaka dotyka rodziców uczniów i przedszkolaków. Należy bowiem pamiętać, że samo otwarcie szkół nie oznacza, że w każdej placówce będą odbywać się  lekcje w formie tradycyjnej. Z powodu pandemii, w niektórych szkołach może ponownie dojść do przejścia na nauczanie zdalne.


 

 


W jakich przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:
 

  •     w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz
  •     w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.Komu przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:
 

  •     rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  •     ubezpieczonym rodzicom dzieci:
  •         do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  •         do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  •         do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  •     ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
     

Data: 17.01.2021 15:28
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: powrót dzieci do szkoły, pandemia, koronawirus, covid, Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, Komu przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.