Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

25 stycznia to ważny termin dla rozliczających podatek VAT

Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy VAT składają jeden plik JPK_VAT z deklaracją. Jednak podatnicy rozliczający się kwartalnie po raz pierwszy, obok części ewidencyjnej złożą także część deklaracyjną JPK_V7K. Mają na to czas do 25 stycznia.

25 stycznia to ważny termin dla rozliczających podatek VAT

Nowy JPK_VAT z deklaracją

 

Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpił składane wcześniej oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT. Nowy sposób raportowania ograniczył konieczność składania przez podatników analogicznych informacji do urzędów skarbowych. JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Jest on składany wyłącznie w wersji elektronicznej. Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie – JPK_V7K.

 

JPK_VAT w rozliczeniu kwartalnym

 

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełniali dotychczas tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące IV kwartału 2020 r. Do 25 stycznia br. muszą jednak wypełnić część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału i część deklaracyjną JPK_V7K za cały kwartał (październik, listopad i grudzień 2020r.).

 

 Plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Nalezy jednak pamiętać, że pliki można składać wyłącznie przez nową bramkę REST API, udostępnioną pod adresem: https://e-dokumenty.mf.gov.pl/ .


Resort Finansów chce pomóc przedsiębiorcom

 

Ministerstwo Finansów poinformowało, że udostępniło przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia, które pomagają przygotowywać, podpisywać i wysyłać plik JPK_VAT z deklaracją. Udostępniona została nowa wersja aplikacji e-mikrofirma i formularz uproszczony, które służą do samodzielnego wypełnienia i wysłania plików. JPK_VAT można też wysłać za pomocą udostępnionej aplikacji Klient JPK_WEB. Wszystkie te narzędzia dostępne są na stronie podatki.gov.pl/jpk-vat-z-deklaracja w zakładce: bezpłatne narzędzia.

 

Źródło:

Oficjalna strona MF.


Data: 21.01.2021 10:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: podatek vat, VAT, Nowy JPK_VAT z deklaracją, JPK_VAT w rozliczeniu kwartalnym, REST API, JPK_V7K, aplikacja Klient JPK_WEB
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.