Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Rodzina 500plus: Od 1 lutego trwa składanie wniosków na nowy okres świadczeniowy

Rok 2021 to rok wielu zmian, nie tylko podatkowych. Wśród "nowości" znalazły się również zmiany w programie Rodzina 500plus. Oznacza to, między innymi, konieczność złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy.

Rodzina 500plus: Od 1 lutego trwa składanie wniosków na nowy okres świadczeniowy

Nowe wnioski

 

Od 2021 r. prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. W związku z powyższym, w 2021 r. konieczne jest złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy.  Złożenie wniosku drogą tradycyjną będzie możliwe od 1 kwietnia br. 1 lutego natomiast rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy drogą elektroniczną

 

Od czasu zniesienia kryterium dochodowego rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie opiera się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku.


 

Terminy wypłat świadczenia „500+”

 

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku. Z kolei złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.


Kiedy należy złożyć wniosek, by zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500plus?

 

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca tego roku, wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.


Źródło:

Oficjalna strona MRPIPS.


Data: 02.02.2021 09:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: nowy wniosek o 500plus, 500plus, Terminy wypłat świadczenia „500+”, Kiedy należy złożyć wniosek by zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500plus
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.