Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Tylko maseczki chirurgiczne -będzie powszechny obowiązek

Powrót do obostrzeń i powszechny obowiązek noszenia specjalistycznych maseczek - takie zmiany mają czekać nas niebawem. Oznacza to, że cieszące się społecznym uznaniem bawełniane maseczki czy przyłbice trafią do kosza, a ich noszenie będzie karane mandatem.

Tylko maseczki chirurgiczne -będzie powszechny obowiązek

Powszechny obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych

 

Minister Zdrowia ma wydać rozporządzenie, na mocy którego powstanie powszechny obowiązek noszenia profesjonalnych maseczek. Dzisiaj zasłanianie ust  i nosa możliwe jest przy pomocy zwykłej maseczki bawełnianej, przyłbicy czy fragmentu odzieży.  Po zmianach używanie innych niż profesjonalne maseczek będzie karane mandatem. 

 

 

 

 

Nowe przepisy to wyższe koszty dla obywateli

 

Należy pamiętać, że maski jednorazowe, chirurgiczne powinniśmy wymieniać nie rzadziej niż co godzinę, maksymalnie co półtorej godziny. Wprowadzenie obowiązku noszenia wyłącznie specjalistycznych maseczek doprowadzi z pewnością do zwiększonych wydatków z budżetu domowego. Ceny zwykłych maseczek  chirurgicznych wahają się mniej więcej od kwoty 0.40 do 1,50 zł za sztukę. Maseczki bardziej specjalistyczne, zaopatrzone w specjalne filtry są droższe.  Istnieje zatem obawa, że ludzie - w ramach tzw oszczędności, nie będą masek nosić prawidłowo bądź będą ich używać wielokrotnie pomimo ich jednorazowego charakteru.

 

Polacy nie kryją oburzenia nowym pomysłem rządu

 

Reakcja społeczeństwa nie pozostawia złudzeń. Nowy pomysł rządu nie zyskał uznania, czego dowodzą zebrane komentarze. Oto tylko niektóre z nich.

 

Straciłem pracę przez wprowadzone obostrzenia. Zasiłek dla bezrobotnych ledwie wystarcza na wyżywienie i środki czystości. Czy rząd zaopatrzy mnie w maseczki chirurgiczne lub zrefunduje koszty ich zakupu, bo ja pieniędzy na to nie mam. Codziennie piorę i noszę tą, którą żona mi uszyła.


Czy rząd wie, ile taka dobra maska kosztuje i jak często taka maska powinna być  wymieniana ? Jeśli rząd chce cokolwiek narzucać społeczeństwu, to powinien za to płacić ,bo stanu wyjątkowego ani klęski nie ma.


A czy Minister zastanowił się, skąd ludzie maja brać pieniądze na maseczki? Ludzie potracili miejsca pracy , zakłady upadają , bezrobocie się szerzy , a oni karzą mi kupować maseczki po parę sztuk dziennie (bo te chirurgiczne to albo przemakają albo się paski urywają ) .


Nie stać mnie na taki luksus z emerytury, więc nosze zwykłe .

 

To teraz, jak ponoć mamy takie skuteczne szczepionki i  dawek więcej niż obywateli,  nagle przeszkadza uszyta w domu maseczka? To o co w tym chodzi, o zdrowie czy pieniądze?


® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.