Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Zakaz używania przyłbic i chust od 27 lutego

Zakaz używania przyłbic - ten pomysł rządu spotkał się z największą niechęcią społeczeństwa. Przyłbice, uważane dotychczas przez resort zdrowia za skuteczną broń w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zostają wycofane z powszechnego użytku, a za ich noszenie będzie grozić mandat. Prawdopodobnie już od soboty, 27 lutego.

Zakaz używania przyłbic i chust od 27 lutego

Zakaz noszenia przyłbic, chust i szalików

 

Resort zdrowia postanowił wycofać z użytku popularne wśród Polaków przyłbice, bowiem uznano, że nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem tak, jak maseczki. Dla niektórych decyzja Ministerstwa byłą zaskakująca, bowiem dotychczas, nawet gdy zakażenia sięgały pułapu 25 000 na dobę, ten rodzaj zasłaniania ust i nosa uważano za właściwy. Z przyłbic korzystali zarówno pracownicy, jak i ludzie na ulicach, w sklepach czy środkach transportu miejskiego. Cieszyła się one powodzeniem zwłaszcza wśród tych, dla których noszenie maseczki, z uwagi na współwystępujące schorzenia układu oddechowego, było niemożliwe. Od soboty, zarówno pracodawcy, jak i zwykli Obywatele będą musieli zaopatrzyć się wyłącznie w maseczki, których użycie będzie obowiazkowe.

 

 

 

 

Rząd wycofał się z obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych?

 

Wprawdzie nie opublikowano jeszcze stosowanego rozporządzenia, ale z  zapewnień resortu zdrowia wynika, że obowiązek noszenia maseczek nie zostanie rozszerzony na specjalistyczne maseczki chirurgiczne czy maseczki z filtrami. Oznacza to, że dozwolone będzie zasłanianie ust i nosa dowolną maseczką, także bawełnianą, którą stosowaliśmy dotychczas. Maseczki specjalistyczne mają być jedynie miękką rekomendacją. Jeżeli powyższe informacje  potwierdzi treść opublikowanego rozporządzenia, oznaczać to będzie wycofanie się rządu z pomysłu narzucenia bezwzględnego obowiązku noszenia wyłącznie specjalistycznych maseczek, co najmniej chirurgicznych.     

 

Źródło:

Oficjalna strona Serwis Rzeczypospolite Polskiej. 


Data: 26.02.2021 09:37
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: Zakaz noszenia przyłbic, zakaz chust i szalików, obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, zasłanianie ust i nosa, koronawirus, nowe obostrzenia, sars-cov-2
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.