Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Podatek katastralny - jak oblicza się jego wartość?

Jak bumerang powracają medialne doniesienia o planach wprowadzenia podatku katastralnego. Na czym polega danina, która budzi tak wielkie kontrowersje?

Podatek katastralny - jak oblicza się jego wartość?

Podatek katastralny

 

Podatek katastralny jest jednym ze sposobów opodatkowania nieruchomości. Jego cechą charakterystyczną jest metoda obliczenia wysokości należnego podatku, która uzależniona jest od wartości katastralnej nieruchomości. W praktyce oznacza to znaczny wzrost dochodów budżetu i duży koszt dla Obywateli. Wadą podatku katastralnego jest bowiem zwiększenie wartości obciążeń podatkowych włąściciela nieruchomości, których wysokość   nie zależy od dochodów podatnika. Bowiem im wyższa wartość nieruchomości, tym wyższy podatek do zapłacenia.

 

 

 

 

 

Kraje w których obowiązuje podatek katastralny

 

Obecnie w Polsce obowiązuje podatek od nieruchomości, którego wysokość uzależniona jest od powierzchni nieruchomości. Rady gminy w drodze uchwały określają wysokość obowiązujących w danym roku stawek podatku od nieruchomości.Podatek katastralny jest natomiast niczym nowym w Europie. Przykładowo, obowiązuje on m,in. w Niemczech w Wielkiej Brytanii, na Litwie, Łotwie, we Francji czy w Belgii.

 

Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie podatku katastralnego

 

Zgod nie z opublikowanym przez resort finansów oświadczeniem, Ministerstwo nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości. 


Data: 02.03.2021 07:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: podatek od nieruchomości, Podatek katastralny, Kraje w których obowiązuje podatek katastralny, Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie podatku katastralnego
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.