Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Wzrosły wysokie zarobki prawników biznesowych z kancelarii i firm

Średnie wynagrodzenie proponowane doświadczonym i wyspecjalizowanym prawnikom w Polsce wzrosło w ostatnim roku o 18 proc. i w 2014 r. wynosiło 12 460 zł miesięcznie - wynika z najnowszego raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal International.

Wzrosły wysokie zarobki prawników biznesowych z kancelarii i firm

Według jej poprzednich raportów, w 2013 r. średnia miesięczna płaca oferowana w procesach rekrutacyjnych dla takich prawników to było 10 492 zł ( wzrost o 9 proc.), natomiast w 2012 r. była to kwota 9670 zł.

 

Przeciętna pensja proponowana ogólnie specjalistom i menedżerom w 2014 r. to było 9658 zł - mniej niż w 2013 r. kiedy wynosiła 10 021 zł.
Najnowszy Raport Płacowy Antal wskazuje, że najwyższe stawki pracodawcy proponowali w 2014 r. wyższej kadrze zarządzającej - średnio 17 503 zł. Na drugim miejscu znaleźli się wysoko wykwalifikowani prawnicy. Trzeba podkreślić, że badanie dotyczy osób, które w ubiegłym roku podjęły pracę w renomowanych firmach, mają minimum dwa lata doświadczenia zawodowego, mogą pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi i świetną znajomością rynku, na którym działają.

 

Doświadczenie zawodowe na tym samym lub analogicznym stanowisku

 

Przy ubieganiu się o stanowisko prawnika wewnętrznego istotne jest nie tylko wcześniejsze doświadczenie zawodowe, ale również podejście biznesowe i kompetencje miękkie. W przypadku kancelarii, na najwyższe wynagrodzenia mogły liczyć osoby, które poza wiedzą merytoryczną wyróżniały się również wiedzą z zakresu biznesu bądź posiadały gotową bazę klientów.

 

Wielkość firmy, w której kandydat zdobywał doświadczenie

 

Ne jest tak ważna, jak np. specyfika branży, choć czasem może ułatwić zdobywanie zróżnicowanego doświadczenia oraz zapoznanie się z najlepszymi praktykami, również z zakresu organizacji pracy czy zarządzania zespołem. Osoby z niszową specjalizacją występującą najczęściej w departamentach prawnych największych korporacji i większych kancelariach, muszą wyróżniać się odpowiednim doświadczeniem, gdyż oferty pracy dla nich pojawiają się rzadziej.

 

Znajomość języków obcych

 

Znajomość prawniczego języka angielskiego jest standardem. Posługiwanie się drugim językiem obcym najczęściej nie jest jedynym kryterium wyboru, ale bywa decydującym atutem. Dotyczy to zwłaszcza osób ubiegających się o pracę w międzynarodowych firmach oraz w kancelariach, które obsługują zagranicznych klientów.

 

Odniesione sukcesy

 

Sukcesy, takie jak realizacja ciekawych projektów biznesowych czy wdrażanie nowych rozwiązań i procedur wspierających rozwój firmy, niewątpliwie wpływają na atrakcyjność kandydata. Jego wartość i skuteczność odzwierciedlają też wygrane w postępowaniach sądowych oraz, z drugiej strony, niedopuszczenie do tego, by sprawa trafiła do sądu.

 

Miękkie umiejętności interpersonalne

 

W zawodach prawniczych bardzo ważne są rozwinięte umiejętności miękkie. Prawnik działający w organizacji (in-house), poza dobrą komunikacją z klientami wewnętrznymi, musi wiedzieć, jak rozwijać biznes i jakie są jego potrzeby.

 

Specyfika regionalna

 

Rynek usług prawniczych skoncentrowany jest głównie w Warszawie, gdzie swoje siedziby mają największe kancelarie i większość międzynarodowych korporacji. Średnie wynagrodzenie prawników jest najwyższe w stolicy, choć w przypadku międzynarodowych spółek (głównie o profilu produkcyjnym), zatrudniających doświadczonych prawników w innych miastach, stawki wynagrodzeń czasem przewyższają te warszawskie.

 

(Z "Raportu Płacowego Antal - Wynagrodzenia oferowane specjalistom i menedżerom", lipiec 2015)

 

Więcej czytaj na Polskiprawnik.pl»


Data: 23.07.2015 10:41
Autor/Źródło: Polskiprawnik.pl
Kategoria: Marketing, Zarządzanie
Słowa kluczowe: prawnik, zarobki prawnika, wynagrodzenie prawników, usługi prawnicze
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.