Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

2014 - kancelarie o największych zyskach, zyski największych kancelarii

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak osiągnęła w 2014 r. najwyższy zysk spośród działających w Polsce firm prawniczych - niebotyczną kwotę 53 mln zł. Jeśli chodzi jednak o rentowność, to wyprzedziła ją kancelaria Drzewiecki Tomaszek & Wspólnicy. Może ona pochwalić się fenomenalnie imponującą relacją zysku do ubiegłorocznych przychodów ze sprzedaży usług prawniczych, wynoszącą ponad 56 proc.

2014 - kancelarie o największych zyskach, zyski największych kancelarii

 Polski Prawnik przedstawia dwie klasyfikacje - według zysków oraz rentowności osiągniętych w 2014 r. przez największe kancelarie działające w Polsce. Opracowaliśmy je na podstawie sprawozdań finansowych złożonych do Krajowego Rejestru Sądowego, uzupełniając w jednym przypadku danymi z tegorocznego rankingu „Rzeczpospolitej". Ponieważ wymienione firmy prawnicze to wyłącznie spółki osobowe, nie objęte podatkiem dochodowym, podajemy zysk netto, w którym oczywiście zdecydowanie dominuje dochód osiągany ze sprzedaży usług prawnych.

 

Znamy zastrzeżenia, według których zysk nie jest najlepszym miernikiem pozycji kancelarii na rynku prawnym, choćby ze względu na różnice w sposobach liczenia osobowych kosztów świadczenia usług przez prawników (np. pomiędzy niezależnymi kancelariami krajowymi a biurami międzynarodowych sieciówek).

 

Mimo to, idąc za wnioskami z badań sprawozdań finansowych spółek prawniczych, sporządzanych przez biegłych rewidentów, nie sposób zaprzeczyć, że zyski, podobnie jak wskaźnik rentowności, odzwierciedlają w rocznej perspektywie finansowy efekt działalności. A w perspektywie trzyletniej, tak jak to jest ujęte w naszych tabelach, pokazują także w którą stronę idzie kancelaria, czy się rozwija, czy raczej odwrotnie.

 

Bezdyskusyjny lider dochodowości

 

Wziąwszy to wszystko pod uwagę, wypada podkreślić, że firma Sołtysiński Kawecki & Szlęzak zwyciężyłaby także w ubiegłorocznym rankingu profitów firm prawniczych Polskiego Prawnika. Jednakże w czasie jego przygotowywania, jej dane finansowe nie były ujawnione publicznie. Dlatego pokazujemy je dopiero w tegorocznej tabeli. A przecież także w 2012 r. odnotowała najwyższe zyski w branży, jak to wynika z naszego zestawienia.

 

W efekcie zdystansowała pozostałe kancelarie w nim uwidocznione. Druga w tabeli Clifford Chance miała w 2014 r. zysk o 18 mln zł niższy od niej, a trzecia Domański Zakrzewski Palinka - o ponad 20 mln zł.

 

Mimo to Clifford Chance może oczekiwać szacunku publiczności z powodu utrzymania drugi rok stabilnie wysokiego zysku, choć odrobinę niższego niż w 2013 r., który jest pochodną także stabilnie wysokich przychodów przekraczających 100 mln zł i trzymania w ryzach kosztów, co skutkuje stałą, wysoką, ponad 30-procentową rentownością.

 

Domański Zakrzewski Palinka wyróżnia się natomiast największym ze wszystkich wzrostem zysku w tym roku, który był wyższy od tego z 2013 r. aż o godną podziwu kwotę 8,5 mln zł. Pozwoliło to tej firmie wzbić się na poziom 30-milionowych profitów, niedostępny jej konkurentom z tego samego segmentu rynku usług prawniczych. Przy pilnowaniu kosztów zaowocowało to wspaniałą rentownością na poziomie 40 proc. i jej wzrostem aż o prawie 10 proc. w ciągu roku.

 

Wart docenienia jest także wzrost zysku kancelarii Weil, Gotshal & Manges - o prawie 7 mln zł, co daje aż 146 proc.Towarzyszy temu 8-procentowy skok rentowności. Mimo spadku sprzedaży o 8 proc., albowiem firma zmniejszyła koszty operacyjne działalności aż o 17 proc.

 

Więcej czytaj na Polskiprawnik.pl»


Data: 02.10.2015 11:00
Autor/Źródło: Polskiprawnik.pl
Kategoria: Marketing, Wydarzenia branżowe
Słowa kluczowe: kancelaria prawna, ranking kancelarii, zysk w kancelarii, usługi prawne, sprzedaż usług prawniczych
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.