Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Zalety i wady mieszkań bezczynszowych

Na rynku nieruchomości coraz częściej spotkać można mieszkania bezczynszowe. Zachęcają one brakiem opłat administracyjnych czy na fundusz remontowy. W praktyce może oznaczać to nawet kilkaset złotych oszczędności miesięcznie. Brzmi obiecująco, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Czy zakup mieszkania bezczynszowego się opłaca?

Zalety i wady mieszkań bezczynszowych

Mieszkanie bezczynszowe – co to znaczy?

 

Najprościej ujmując, mieszkania bezczynszowe wyróżniają się na rynku nieruchomości tym, że ich lokatorzy nie płacą comiesięcznego czynszu dla administracji. Takie udogodnienie było do niedawna dostępne jedynie dla właścicieli domów jednorodzinnych.

 

Mieszkania bezczynszowe można spotkać głównie w kamienicach, chociaż coraz częściej na takie rozwiązanie decydują się również deweloperzy w nowoczesnych, kameralnych budynkach.

 

Mieszkania bezczynszowe – jakie opłaty?

 

Brak obowiązku utrzymywania administracji niestety nie oznacza, że mieszkania bezczynszowe są zwolnione z wszelkich opłat. Mieszkańcy zobowiązani są do ponoszenia kosztów związanych z mediami, utrzymaniem wspólnych części budynku, sprzątaniem, a także z wywozem śmieci. Opłaty te ponoszone są wspólnie przez wszystkich lokatorów budynku, w którym znajdują się mieszkania bezczynszowe.

 

 

 

Koszty utrzymania wspólnych części posesji w dużej mierze zależą od tego, jaka jest ich powierzchnia. W nowoczesnych budynkach bezczynszowych przestrzeń celowo projektuje się tak, by generowała ona jak najmniej kosztów. Do niezbędnego minimum ogranicza się wspólne, zielone obszary i wyznacza indywidualne ogródki dla każdego z lokatorów. Coraz częściej deweloperzy rezygnują nawet ze wspólnych klatek schodowych, projektując budynki z osobnym wejściem do każdego z mieszkań (również na piętrze). Dzięki temu koszty utrzymania części wspólnych udaje się utrzymać na niskim (czasem nawet zerowym) poziomie.

 

 

Nieco inaczej mogą prezentować się opłaty za bezczynszowe mieszkanie w kamienicy. Lokatorzy muszą wspólnie finansować m.in. ogrzewanie, oświetlenie, sprzątanie na klatce schodowej i utrzymanie zielonych terenów (choćby koszenie trawy). Zdarza się, że mieszkańcy dzielą się tymi obowiązkami między sobą, unikając konieczności płacenia za usługi zewnętrznym osobom lub firmom. W takiej sytuacji opłaty za mieszkanie w kamienicy mogą być równie niskie, co w nowoczesnym apartamencie.

 

Mieszkanie bezczynszowe – wady

 

Najbardziej problematyczną kwestią w mieszkaniach bezczynszowych jest organizacja napraw lub remontów części wspólnych. W związku z tym, że mieszkańcy nie opłacają regularnych składek na fundusz remontowy, w sytuacji, gdy konieczna jest np. naprawa przeciekającego dachu, muszą się na ten cel złożyć. Taki jednorazowy wydatek może być często bardziej dotkliwy niż konieczność opłacania niewielkiej, comiesięcznej składki.

 

 

Innym negatywnym aspektem mieszkań bezczynszowych jest duże ryzyko wystąpienia sąsiedzkich nieporozumień. Brak zgody pomiędzy mieszkańcami może doprowadzić do sytuacji, gdy uniemożliwione zostaną jakiekolwiek renowacje budynku, czego skutkiem może być nawet obniżenie wartości mieszkań.

 

Mieszkania bezczynszowe – zalety

 

Oprócz oczywistej zalety, jaką jest brak czynszu, lokale tego typu cieszą się opinią przytulnych i kameralnych. Zdecydowana większość mieszkań bezczynszowych połączona jest z prywatnym ogródkiem. Lokatorzy często mają możliwość zainstalowania kominka w mieszkaniu. Dodatkowo coraz częściej deweloperzy rezygnują z klatki schodowej i zapewniają osobne wejście do każdego z mieszkań.

 

Dzięki powyższym zaletom mieszkania bezczynszowe uznaje się za namiastkę domu jednorodzinnego. Tym samym uchodzą one za doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt, dla aktywnych rodzin z dziećmi, a także dla każdego, kto chciałby połączyć zalety wynikające z posiadania domu i mieszkania. Więcej o tym, jakie mieszkanie jest najlepsze dla singla, pary i rodziny, można przeczytać tutaj: https://www.ingbank.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/navidom-radzi/jakie-mieszkanie-jest-najlepsze-dla-singla-pary-i-rodziny .

 

Kupno mieszkania bezczynszowego – podsumowanie

 

Pomimo tego, że zakup mieszkania bezczynszowego może przynieść znaczne oszczędności, ostateczną decyzję należy zawsze dokładnie przemyśleć i przekalkulować. Sam brak czynszu nie zawsze oznacza niskie opłaty. To, czy kupno mieszkania bezczynszowego się opłaca, w dużej mierze zależy od wielkości części wspólnych i stanu budynku. W przypadku starych, wymagających remontu kamienic, może się okazać, że opłaty związane z renowacją budynku przewyższą koszty wynikające z opłacania tradycyjnego czynszu.

 

Chcesz znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu oraz dowiedzieć się więcej o całym procesie? Sprawdź narzędzieNavidom


Data: 30.10.2017 21:05
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Marketing, Zarządzanie
Słowa kluczowe: mieszkanie bezczynszowe, sprzedaż nieruchomości, kredyt na mieszkanie, wady i zalety mieszkania bezczynszowego

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Karol43: Myślę, że w ogólnym rozrachunku zalety przeważają nad wadami, przede wszystkim przez pryzmat znacząco niższej ceny zakupu i użytkowania, co wiem z autopsji na podstawie własnego zakupu we współpracy z firmą http://www.krawdom.pl/ naprawdę było warto.
2017-10-27 12:13:07
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.