Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Nie stój w miejscu. Zmień pracę

Jak rozwijać swoją karierę zawodową? Tylko poprzez częste zmiany pracy. Na rynku funkcjonują tzw. ,,łowcy doświadczenia”, którzy świadomie planują rozwój swojej kariery zawodowej i regularnie zmieniają pracę. Wybierają tylko te firmy, w których mogą osiągnąć więcej niż w poprzednich. Same przedsiębiorstwa także ,,wykradają” sobie nawzajem specjalistów, kusząc ich lepszymi warunkami pracy lub prestiżowym stanowiskiem – mówią eksperci agencji doradztwa personalnego Work Express.

Nie stój w miejscu. Zmień pracę

Niewielu rzuca starą pracę z powodu nudy czy zwykłej potrzeby zmian. ,,Łowcy doświadczenia” podejmują częste decyzje o zmianie pracy, z uwagi na przyjętą  strategię rozwoju zawodowego.

- Z moich doświadczeń i z rozmów z kandydatami, wynika że takie osoby świadomie planują swoją karierę. Każda praca, to dla nich kolejny krok, w którym upatrują szansy na rozwój zawodowy – wysuwa wnioski Natalia Tomasiewicz, specjalista ds. personalnych z Work Express.

Zazwyczaj takiego doświadczenia poszukują osoby na stanowiskach handlowych. Wiele z nich twierdzi, że w obecnej pracy się marnują. Mają poczucie, że wykorzystali już maksymalnie swoje umiejętności, a dana firma nie pozwala im się rozwijać, więc naturalną konsekwencją jest zmiana. To także najczęściej osoby z dobrym zapleczem materialnym, nie obawiające się utraty stałego źródła przychodów.

- Ostatnio spotykam takich "łowców doświadczenia", również wśród doświadczonych pracowników kierujących projektami produkcyjnymi i specjalistów ds. zakupów. W naszej bazie jest też np. kierownik marketingu, który regularnie co 4- 5 lat szuka nowych wyzwań i twierdzi, że dzięki temu osiąga (wybitne, trzeba przyznać) wyniki – wymienia Natalia Tomasiewicz z certyfikowanej agencji pracy tymczasowej Work Express.

„Łowcy doświadczenia” nie decydują się na zatrudnienie w firmie, co do której domyślają się lub mają pewność, że nie rozwiną tam skrzydeł. Najczęściej to ludzie, którzy chcą stworzyć coś nowego lub ulepszać istniejące rozwiązania, bo mają w sobie duże pokłady pasji twórczej. Tacy kandydaci potrafią być bardzo dociekliwi i starannie „badają” potencjalnego pracodawcę, nie tylko szukając informacji na forach i portalach społecznościowych, ale też nawiązując bezpośredni kontakt z aktualnymi pracownikami danej firmy. Bywa, że zaskakują szczegółową znajomością firmy, nawet wieloletnich pracowników swojego potencjalnego pracodawcy. Przy okazji dostarczają bardzo cennych informacji pracownikom działów personalnych, którzy podczas rozmów kwalifikacyjnych z takimi kandydatami, dowiadują się, jak ich firmy są postrzegane na rynku.


Firmy ,,wykradają” sobie specjalistów

Większość firm nadal obawia się kandydatów, którzy często zmieniają pracę  Boją się, że zainwestują w pracownika, a on w niedługim czasie odejdzie. Na szczęście, w takim przypadku pomagają udokumentowane sukcesy z poprzednich firm i pozytywne referencje od byłego pracodawcy. Większość pracodawców, zatrudniając nową osobę i inwestując w nią, chce żeby pracowała jak najdłużej. Pracodawcy najbardziej chcą wiązać się długoterminowo z księgowymi, analitykami i kontrolerami finansowymi. Sytuacja ta nie dziwi, bo to wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy mają dostęp do najważniejszych informacji w firmie.
- Inaczej jest z zawodami, w których pracuje się w systemach projektowych. Osoby takie cenią sobie przede wszystkim niezależność – zauważa Natalia Tomasiewicz. - Są zatrudniane zazwyczaj na kontrakt, po to aby coś stworzyć, poprawić lub ulepszyć. Kiedy kończy się projekt, zazwyczaj kończy się także współpraca i zaczyna poszukiwanie nowych zleceń -  informuje specjalistka ds. personalnych Work Express.


Data: 27.02.2012 11:00
Autor/Źródło: Work Express
Kategoria: Zarządzanie
Słowa kluczowe: łowcy doświadczenia, praca, zmiana pracy, kariera zawodowa, specjalista, podnoszenie kwalifikacji, kariera, wynagrodzenie, awans
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.