Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Pracodawcy pytają o znajomość języków

Znajomość języków obcych jest jednym z kluczowych kryteriów oceny potencjalnego pracownika. Opublikowane w ostatnim czasie badania wskazują, które języki są najbardziej wartościowe z perspektywy pracodawców.

Pracodawcy pytają o znajomość języków

Postępująca globalizacja i wzrost konkurencji między firmami o międzynarodowym zasięgu to główne powody radykalnego wzrostu znaczenia kompetencji językowych. Obecnie trudno sobie wyobrazić osobę na istotnym stanowisku w dużym przedsiębiorstwie lub korporacji, która potrzebowałaby tłumacza podczas spotkań biznesowych bądź tworzenia ofert, prezentacji. Młody człowiek bardzo wcześnie staje przed wyborem: w jaki język warto zainwestować czas i pieniądze? Przeprowadzone w ostatnim czasie badania rozwiewają te wątpliwości.


Oczekiwania pracodawców pod lupą

Portal ogłoszeniowy Praca.pl sprawdził, które języki są najbardziej pożądane w ogłoszeniach publikowanych przez osoby, poszukujące pracownika. Badanie wskazało wyraźnego lidera – język angielski był wymieniany jako wymóg w 57,% ofert. Drugim najczęściej wymaganym językiem był niemiecki – pojawiał się w 12,2% ogłoszeń. Dużą popularność niemieckiego należy tłumaczyć otwarciem rynku pracy dla Polaków, które miało miejsce w 2011 roku oraz zacieśnieniem współpracy gospodarczej między firmami z obu krajów. Na trzecim miejscu uplasował się język francuski z 4,2%, a dalej język rosyjski – 2% ofert pracy.


Eksperci portalu Praca.pl podkreślają, że coraz większa liczba pracodawców jest zainteresowana zatrudnieniem specjalisty znającego co najmniej dwa języki obce, przeważnie język angielski plus dodatkowy, zależnie od proponowanego stanowiska. Oferty z wymogiem znajomości bardziej egzotycznych języków były marginalne, np. chiński – 0,08%, jednak trzeba tu pamiętać, że taki nabór dotyczy też bardzo wąskiego grona kandydatów.
 

 

„Warto podkreślić, że dla pracodawców, którzy wymagają biegłej znajomości języka obcego, coraz bardziej przekonującym dowodem na to, że język opanowany jest przez kandydata w stopniu wystarczającym, będzie nie tylko test czy fragment rozmowy kwalifikacyjnej prowadzony w języku obcym, ale również udokumentowane doświadczenie pracy za granicą bądź w międzynarodowym środowisku” - komentuje Krzysztof Kirejczyk, prezes portalu Praca.pl.


Data: 02.04.2012 13:00
Autor/Źródło: Good One PR
Kategoria: Zarządzanie
Słowa kluczowe: znajomość języków obcych, język obcy, pracownik, ocena pracownika, kompetencje językowe, rozmowa kwalifikacyjna, rekrutacja pracowników
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.