Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Jak (nie) pracować w długi weekend?

– Jeszcze kilkanaście lat temu praca w ramach czasowych często była fikcją. W dobrym tonie było ślęczeć w weekendy, także długie, przy komputerze i być przepracowanym. Obecnie powiew Zachodu przynosi nam koncentrację nie na ilości pracy, ale na planowaniu zadań i ich optymalizacji. Świadomość, że wypoczęty pracownik to znacznie lepsze wyniki w skali roku, wreszcie się u nas rozpowszechnia – uważa Malwina Użarowska, coach, ekspert od strategii i taktyki komunikacji w projektach zmian. Wziąć urlop to jednak nie wszystko – jak odpocząć w czasie długiego weekendu?

Jak (nie) pracować w długi weekend?

– Badania dowodzą, że zakłócenie rytmu tygodniowego obniża wydajność. Nadprogramowo przepracowany weekend jest obciążeniem dla organizmu i może skutkować lekkim osłabieniem odporności, pogorszeniem jakości snu, rozdrażnieniem i spadkiem koncentracji – mówi Maliwna Użarowska, konsultant ds. strategii komunikacji wielu polskich firm. Aby nie pozwolić na spadek wydajności pracownika związany z pracą w dni wolne podczas długiego weekendu, powinien on wtedy odetchnąć. – Lepiej, żeby nasi pracownicy odpoczywali. Na pewno będą bardziej kreatywni i wydajni, będą mieli szybszy refleks, mniejszą skłonność do rutyny i będą rzadziej się przeziębiać – uważa Użarowska. Dla lepszego samopoczucia zespołu, zwiększenia jego wydajności, a także ułatwienia przygotowań do wypoczynku ważne jest jasne określenie zasad związanych z pracą w dni wolne.

Malwina Użarowska z ulgą pożegnała reguły, które obowiązywały kilkanaście lat temu, gdy pracowała w agencjach reklamowych. – Kto nie poświęcał się pracy ponad miarę, ten był leniem albo był za mało zdolny, żeby mieć pełne obłożenie projektami. Z biegiem czasu zaczęło się to zmieniać. Obecnie naturalne jest, że w wielu agencjach reklamowych, ale nie tylko w nich, pracuje się w ramach czasowych od poniedziałku do piątku. W długi weekend, nawet poprzetykany pracującymi dniami, firmy zamknięte są na trzy spusty – mówi. Jej zdaniem to efekt zachodnich tendencji, takich jak długofalowe spojrzenie na realizację celów czy projektowy model zadań. – Zmniejszają one chaos i porządkują zadania. Dzięki temu możemy utrzymać rytm pracy, zachowując wolne weekendy i wolne dni w długie weekendy – tłumaczy Użarowska. – Świadomość, że wypoczęty pracownik to znacznie lepsze wyniki w skali roku, wreszcie zaczęła się u nas rozpowszechniać i coraz bardziej się ugruntowuje. To bardzo dobry kierunek – dodaje.Jak wypoczywać, by wypocząć?

Majowy długi weekend w tym roku to przedziwna konfiguracja. Wolne dni przeplatają się z pracującymi, część firm pracuje, część nie. Usługi są dostępne, ale nie do końca wiemy, co możemy załatwić, a gdzie pocałujemy klamkę. Choć niektórzy będą narzekać, że na majówce straci nie tylko skarb państwa, ale też ich własny portfel, powinni zastanowić się, jak spędzić długi weekend poza firmą. Zdaniem Malwiny Użarowskiej umysł wykonuje większy wysiłek, by utrzymać równowagę w zakłóconym tygodniu pracy, dlatego mądrze spędzony długi weekend przynosi wiele korzyści dla szarych komórek. Oprócz błogosławieństw są też zagrożenia. – Wydajność przed długim weekendem i po nim jest obniżona. Najbardziej męczy nas dezorganizacja i zamieszanie – uważa Malwina Użarowska. Wiedzą o tym również organizatorzy długich weekendów. – Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie dają nawet krótkie wyjazdy i bardzo chętnie korzystają z wszelkich form rekreacji. Coraz częściej szukają także aktywnych form wypoczynku, 7-dniowe wczasy przeleżane na piasku w Egipcie są już passé – mówi Magdalena Klaja z luksusowego podkrakowskiego hotelu – Pałacu w Paszkówce.Aby wyręczyć udających się na długi weekend z dokładnego planowania wypoczynku, na które zapracowani często nie mają czasu i sił, coraz częściej właściciele hoteli zapewniają bogaty program atrakcji. – Można samemu zorganizować wycieczki, ale trzeba na to poświęcić sporo czasu. Chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystać fakt, że Paszkówka jest świetnym miejscem wypadowym dla całej Małopolski. By umilić i urozmaicić gościom pobyt majowy, pokażemy im największe atrakcje regionu – mówi Magdalena Klaja. W XIX-wiecznym Pałacu w Paszkówce myślą jednak także o tych, którzy wolą spędzać wolny czas w jednym miejscu. – Na przykład 3 maja nasz szef kuchni da popis swoich umiejętności, a każdy znajdzie coś dla siebie. W ogrodzie z alejką starych zabytkowych grabów ustawimy stoły na trawie, przy dźwiękach muzyki będzie można usiąść na kocu z poduchami i odpocząć pod drzewem czy nad stawem. Cały czas dla gości będzie otwarta nasza piwniczka win, mogą oni również wziąć udział w turnieju frisbee golfa – wylicza Magdalena Klaja. Dodaje, że to dzień otwarty Pałacu nawet dla tych, którzy nie zdecydują się na nocleg w nim i korzystanie z długiego weekendu w pełni.


Data: 26.04.2012 10:00
Autor/Źródło: Kobold PR
Kategoria: Zarządzanie
Słowa kluczowe: majowy długi weekend, długi weekend, wypoczynek, urlop
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.