Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Jaka kasa fiskalna dla adwokata lub radcy prawnego?

Kancelarie prawne, które obsługują klientów indywidualnych, od przyszłego roku zostaną objęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji z użyciem kasy fiskalnej niezależnie od wielkości realizowanego obrotu. Jakie urządzenie rejestrujące sprawdzi się najlepiej w tego typu działalności?

Jaka kasa fiskalna dla adwokata lub radcy prawnego?

Funkcje i parametry, na które warto zwrócić uwagę

 

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących spowodowało, że wielu adwokatów i radców prawnych będzie musiało w 2015 roku wybrać odpowiednie urządzenie fiskalne. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technologicznych, ale nie każde z nich znajdzie zastosowanie akurat w kancelarii. Przed zakupem urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów i funkcji, m.in. na sposób realizacji kopii paragonów fiskalnych, klawisze funkcyjne, gabaryty kasy, czy też na jej design. Odpowiedni model może nie tylko usprawnić funkcjonowanie firmy, ale także zwiększyć jej prestiż.

 

 

Kasa z elektroniczną lub papierową kopią paragonów fiskalnych

 

Sposób realizacji kopii paragonów fiskalnych będzie miał ogromny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Kasa może bowiem korzystać z jednej z dwóch, kompletnie różnych, technologii: papierowej lub elektronicznej. W pierwszym przypadku urządzenie będzie kosztowało mniej na starcie, ale w trakcie prowadzenia ewidencji zużyje dwukrotnie więcej papieru. Kasa z elektroniczną kopią paragonów oznacza nieznacznie większy wydatek, ale wykorzystuje tylko jedną rolkę. Jednakże, cena urządzenia i inne mechanizmy drukujące to nie wszystkie różnice.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnicy korzystający z kasy fiskalnej powinni przechować kopię każdego paragonu fiskalnego przez 5 lat od końca roku obrachunkowego, w którym został on wydrukowany. W przypadku technologii papierowej będzie to oznaczało konieczność przeznaczenia specjalnego miejsca na przechowywanie dodatkowych dokumentów i dopilnowania, aby każdy wydruk tam trafił. Natomiast kasa z modułem elektronicznym umożliwi cyfrową archiwizację danych na karcie pamięci (w zależności od modelu kasy: SD lub microSD). Innymi słowy, nie trzeba pamiętać o każdym „papierku”, gdyż kasa zapisze go automatycznie.

 

Drugie z omawianych rozwiązań gwarantuje również większe bezpieczeństwo gromadzenie kopii paragonów fiskalnych. Dane zgromadzone na karcie pamięci można bowiem w każdej chwili zarchiwizować na komputerze lub innym nośniku, np. na płycie DVD.

 

Szybka sprzedaż i skróty do najczęściej używanych funkcji

 

Klawisze funkcyjne to dziś standard w kasach fiskalnych. W zależności od modelu, różna będzie jednak ich liczba – od kilku do kilkudziesięciu. Przycisków szybkiego dostępu można używać albo do sprzedaży najpopularniejszych usług, albo jako skrótów do najczęściej używanych funkcji. W pierwszym przypadku należy najpierw zdefiniować konkretny element oferty w bazie PLU urządzenia, a następnie przypisać mu jeden z klawiszy funkcyjnych. Później, w czasie obsługi klienta, wystarczy jedynie wcisnąć odpowiedni skrót na klawiaturze, aby kasa zarejestrowała sprzedaż i wydrukowała paragon. Analogicznie działa programowanie szybkiego dostępu do wybranych funkcji, np. wydruku raportu dobowego pod koniec dnia pracy. Klawisze skrótowe, jak sama nazwa wskazuje, zdecydowanie przyśpieszają prowadzenie ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej.

 

Niewielkie wymiary i mała waga

 

Funkcjonalność kasy nie jest oczywiście jedynym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed wyborem urządzenia. W wielu kancelariach wpływ na świadczenie usług mogą mieć także gabaryty danego modelu. Szczególnie wtedy, gdy w siedzibie firmy prawnik lub radca nie będzie dysponował dodatkową przestrzenią na duże urządzenie lub jego działalność ma charakter mobilny i polega na dojeździe do klienta. Dobrym rozwiązaniem w obydwu sytuacjach okaże się niewielka i lekka kasa fiskalna. Urządzenie, które bez problemu zmieści się zarówno na biurku, jak i w torbie na ramię, zapewni znacznie większy komfort pracy, a przy okazji nie będzie się wiązało z rezygnacją z dostępu praktycznych funkcji, np. elektronicznej kopii paragonów lub klawiszy funkcyjnych.

 

Kasa wizytówką Twojej firmy

 

Czasy, w których wygląd kasy rejestrującej mógł odstraszać klientów firmy, już dawno odeszły w niepamięć. Branża fiskalna zdała sobie bowiem sprawę z tego, że powinna podążać za trendami wyznaczonymi przez producentów mobilnych urządzeń osobistych: smartfonów oraz tabletów. Dzięki temu dzisiejsze kasy są nie tylko lżejsze i mniejsze, ale także atrakcyjniejsze dla oka. Poszczególne modele można nawet zamówić w jednym z kilku wariantów kolorystycznych, więc dopasowanie designu urządzenia do aranżacji przestrzeni w kancelarii lub do osobistych upodobań adwokata lub radcy, nie będzie stanowiło żadnego problemu. Co więcej, obecnie kasy są tworzone z wysokiej jakości materiałów i oprócz eleganckiego wyglądu, oferują również wytrzymałość na intensywne użytkowanie.


Data: 02.12.2014 14:39
Autor/Źródło: Ciechowicz Marcin
Kategoria: Zarządzanie
Słowa kluczowe: kancelarie prawne, kasa fiskalna, rejestracja sprzedaży, ewidencja sprzedaży

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Attorney at Law: Firmy, które sprzedają kasy fiskalne powinny wreszcie sobie wbić go głowy, że więcej prawników świadczy usługi poza korporacją czyli ponad 200 tys. firm. Do tego duże kancelarie odszkodowawcze, prawne i doradcze. Adwokaci i radcy stanowią mniejszy rynek, a na dodatek obostrzenia korporacyjne nie pozwalają na rozwój tradycyjnych kancelarii.
2014-12-09 21:02:18
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.