Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Jak zgodnie z przepisami zacząć korzystać z kasy fiskalnej?

Zakup kasy fiskalnej to nie jedyny etap, przez który będą musiały przejść kancelarie prawne zobligowane do rejestrowania sprzedaży usług. Oprócz tego trzeba pamiętać o dopełnieniu wszystkich obowiązków związanych z zainstalowaniem urządzenia, m.in. o jego fiskalizacji.

Jak zgodnie z przepisami zacząć korzystać z kasy fiskalnej?

Kolejne etapy instalacji kasy fiskalnej

 

Rozpoczęcie rejestracji sprzedaży przy zastosowaniu kasy wiąże się z przestrzeganiem procedur określonych w Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. Zgodnie z wspomnianym aktem prawnym należy zacząć od złożenia do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego zgłoszenia o planowanej liczbie urządzeń i miejscu ich użytkowania. Pismo z takimi informacjami powinno trafić do US najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencji. Kolejnym krokiem jest dopilnowanie, aby serwisant z ważnymi uprawnieniami wprowadził kasę w tryb fiskalny. Jest to czynność jednorazowa oraz nieodwracalna. Dopiero od tego momentu podatnik może zacząć wydawać paragony.

 

 

Na tym jednak procedury się nie kończą, gdyż o fiskalizacji należy poinformować naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego (w terminie do siedmiu dni od uruchomienia kasy w trybie fiskalnym). Później podatnik otrzyma numer ewidencyjny, który powinien nanieść na urządzenie w widocznym miejscu.

 

Dlaczego warto kupić kasę wcześniej?

 

Dopełnienie pierwszych dwóch etapów, czyli zgłoszenia oraz fiskalizacji, może zająć kilka dni. W związku, aby rozpocząć rejestrację sprzedaży w odpowiednim terminie warto zakupić kasę wcześniej, niż wymagają tego przepisy. Pozwoli to nie tylko na spokojne dostosowanie firmy do wymogu prowadzenia ewidencji, ale także na opanowanie wszystkich funkcji urządzenia. Przed fiskalizacją kasa działa bowiem w trybie szkoleniowym. Co więcej, przestrzeganie procedur dotyczących instalacji urządzenia umożliwia odzyskanie nawet do 90% jego ceny netto (maksymalnie 700 zł).

 

Brak rozpoczęcia ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej

 

Jeśli podatnik nie będzie przestrzegał procedur dotyczących instalacji kasy i nie zacznie wydawać paragonów w ustalonym terminie, powinien się liczyć z dotkliwymi konsekwencjami. Po pierwsze, straci możliwość skorzystania z ulgi za zakup urządzenia fiskalnego. Po drugie, jak czytamy w Kodeksie Karnym Skarbowym, w art. 62 § 1, brak wystawiania faktur lub rachunków za wykonanie usługi, wystawianie ich w sposób wadliwy lub odmowa ich wystawienia, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

 


Data: 08.01.2015 10:38
Autor/Źródło: Ciechowicz Marcin
Kategoria: Zarządzanie
Słowa kluczowe: usługi prawnicze, kasa fiskalna, rozliczenie transakcji, rejestracja sprzedaży usług
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.