Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

CMS i Weil, Gotshal & Manges doradcami przy funduszowej prywatyzacji kolejowej energetyki

Kancelaria CMS doradzała funduszowi private equity CVC Capital Partners przy kupnie spółki PKP Energetyka od Polskich Kolei Państwowych, których doradcą była kancelaria Weil, Gotshal & Manges.

CMS i Weil, Gotshal & Manges doradcami przy funduszowej prywatyzacji kolejowej energetyki

Przedwstępną umowę w sprawie tej transakcji strony podpisały w ostatniej dekadzie lipca 2015 r. Musi ją m. in. zaaprobować jeszcze Komisja Europejska. Określona w niej cena sprzedaży wyniosła 1,41 mld zł - po korekcie wartości przedsiębiorstwa ustalonej na 1,965 mld zł (ok.477 mln euro) o wartość zadłużenia firmy.

 

Jak oświadczył Przemysław Obłój, dyrektor CVC Capital Partners, cena za PKP Energetyka jest dość wysoka, ale wydaje się adekwatna do perspektyw rozwoju firmy, m.in. w dziedzinie dystrybucji energii elektrycznej, ponieważ wchodzi ona na ścieżkę wzrostu wartości.

 

Spółka PKP Energetyka działa od 2001 r., po wydzieleniu ówczesnej Dyrekcji Elektroenergetyki Kolejowej. Zatrudnia w 15 zakładach w Polsce ponad 7 tys. osób. Dostarcza energię elektryczną do trakcji krajowej sieci kolejowej (m.in. dla PKP Intercity, PKP Cargo, Lotos Kolej i SKM w Warszawie), a także klientom spoza branży kolejowej, poza tym paliwo do spalinowych lokomotyw oraz oferuje usługi elektroenergetyczne, w tym utrzymanie oraz modernizację urządzeń sieci trakcyjnej.

 

- Poszukiwaliśmy podmiotu, który wzmocni pozycję rynkową PKP Energetyka i umożliwi jej dynamiczny rozwój. CVC złożyła najlepszą ofertę z najwyższą ceną. Ta transakcja to kolejny duży sukces w realizowanym przez PKP procesie prywatyzacyjnym. Ma duże znaczenie nie tylko dla Grupy PKP, ale i dla gospodarki. Do Polski wchodzi bowiem jeden ze światowych potentatów branży inwestycyjnej - wyjaśnił Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP S.A.

 

Zainteresowanie kupnem PKP Energetyka wyrażały m.in. Tauron, Energa, Enea oraz PGE.

 

Przychody z prywatyzacji spółki mają wesprzeć realizowany przez grupę PKP program inwestycyjny, w tym m.in. modernizację i budowę dworców kolejowych oraz zakup taboru dla PKP Intercity.

 

CVC Capital Partners to założona w 1981 r. - jako europejska filia wywodzącej się z amerykańskiego banku Citicorp inwestycyjnej odnogi Citicorp Venture Capital - globalna firma inwestycyjna i fundusz private equity zatrudniający w 22 biurach w Europie, Azji oraz w Stanach Zjednoczonych ok. 300 pracowników. Od tego czasu ulokowała w inwestycjach ponad 70 mld dolarów powierzonych jej przez ok. 300 inwestorów, wśród których dominują fundusze emerytalne. CVC specjalizuje się w inwestycjach długoterminowych związanych z działalnością regulowaną w krajach UE. Obecnie posiada udziały w ponad 50 spółkach na całym świecie. W jej aktywach jest m.in. hiszpański operator ogólnokrajowej sieci energetycznej Inalta (zakup w 2002 r.), niemiecka spółka chemiczna Evonik (2008 r.) i francuska spółki Delachaux z branży infrastruktury kolejowej (2011 r.). Jej poprzednim znaczącym zakupem było, według Wikipedii, nabycie w czerwcu 2015 r. niemieckiej sieci perfumeryjnej Douglas od amerykańskiego funduszu private equity Advent International.

 

Więcej czytaj na Polskiprawnik.pl»


Data: 18.08.2015 10:51
Autor/Źródło: Polskiprawnik.pl
Kategoria: Zarządzanie, Wydarzenia branżowe
Słowa kluczowe: kancelaria prawna, usługi prawne, doradztwo prawne, prawnicy
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.