Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Kara dla TVN uzasadniona

Sąd Najwyższy w wyroku wydanym 2 lipca 2013 r. oddalił skargę kasacyjną TVN SA złożoną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 sierpnia 2011r. Sprawa dotyczyła decyzji Przewodniczącego KRRiT nr 6/2008 nakładającej karę w wysokości 471.000 zł, na telewizję TVN w związku z emisją 25 marca 2008 r. audycji ,,Kuba Wojewódzki”. Wyrok jest ostateczny.

Kara dla TVN uzasadniona

W wydanym 2 lipca wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że w przedmiotowej audycji doszło do propagowania tzn. upowszechniania treści sprzecznych z prawem tzn. art. 1 ust. 2 ustawy o godle, zgodnie z którym obowiązkiem każdego, w tym nadawcy jest poszanowanie symboli narodowych w tym barw narodowych. Ww. obowiązek jest jednocześnie prawem każdego, które w tej sprawie zostało naruszone. Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że wolność słowa nie jest wolnością absolutną i doznaje ograniczeń. Granice te są w ocenie Sądu przesunięte w odniesieniu do programów satyrycznych, jednak w ocenie Sądu wcale nie jest oczywistym satyryczny charakter przedmiotowej audycji. Sąd powołując się na wcześniejsze orzecznictwo sądowe uznał, że jest to audycja o charakterze publicystycznym. Jednak niezależnie od powyższej okoliczności w ocenie Sądu w przedmiotowej audycji zastosowano nieproporcjonalne środki wyrazu do przedstawianej treści. W ocenie Sądu Najwyższego działania te tylko pozornie służyły debacie publicznej.

Ponadto Sąd uznał, iż środki zastosowane przez Przewodniczącego KRRiT były właściwe, w szczególności nie doszło do zakazu emisji ani też odpowiedzialności karnej. Kara poniesiona przez nadawcę była zgodna z zasadą proporcjonalności, ponieważ nie tylko mieściła się w granicach przewidzianych przez prawo, ale również nie była nadmiernie dolegliwa z uwagi na wysokość wpływów z reklam, wyemitowanych w związku z tą audycją.

 

- Kara została wymierzona w poprzedniej kadencji Rady. Podtrzymałem tę linię ze względu na świadomość, że sprawa dotyka sfery delikatnej i wieloznacznej - rzeczywistości symbolicznej. W tej sferze, co człowiek to inna wrażliwość, więc im więcej argumentów i opinii, tym lepiej, a wyroki sądów silnie kształtują życie społeczne – powiedział Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - W takich sprawach kluczowe jest, aby nie naruszyć wartości, jaką jest swoboda wypowiedzi. Było to obecne w różnych wyrokach sądów niższych instancji. Cieszę się, że Sąd Najwyższy podkreślając wartość wolności słowa uznał też żywą wartość narodowych symboli w życiu wspólnoty – dodał.


Data: 08.07.2013 12:00
Autor/Źródło: KRRiT
Kategoria: Orzecznictwo
Słowa kluczowe: Sąd Najwyższy, orzecznictwo, TVN, kara dla TVN, kuba wojewódzki, upowszechnianie treści sprzecznych z prawem, KRRiT, spółka TVN S.A.
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.