Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Clifford Chance i Allen & Overy pracowały w Polsce nad kawową gigafuzją

Kancelaria Clifford Chance doradzała, między innymi w Polsce, światowej korporacji spożywczej Mondelez International przy połączeniu kawowej odnogi jej biznesu we wspólny koncern z firmą Douwe Egberts Master Blenders 1753, której doradcą była kancelaria Allen & Overy.

Clifford Chance i Allen & Overy pracowały w Polsce nad kawową gigafuzją

Kawa się europejsko konsoliduje

 

W wyniku fuzji powstał globalny potentat - firma Jacobs Douwe Egberts, druga na świecie spółka w branży kawowej, o rocznych przychodach przekraczających 5 mld euro. Mondelez miała prawie 13 proc. udziału w światowym rynku kawy, Douwe Egberts - prawie 6 proc. Do lidera Nestle należy 22 proc. tego rynku.

 

Nowa spółka ma siedzibę w Holandii i jest właścicielem znanych marek kawy: Jacobs, Tassimo, Moccona, Senseo, L'Or, Douwe Egberts, Kenco, Pilão oraz Gevalia.

Jako rezultat transakcji Mondelez International otrzymała ok. 3,8 mld euro w gotówce oraz 44-proc.udziałów w spółce joint venture. Firma Acorn Holdings, właściciel Douwe Egberts Master Blenders 1753, ma natomiast 56 proc. udziałów w Jacobs Douwe Egberts.

 

Właścicielem Acorn Holdings jest od 2013 r. grupa inwestorska kierowana przez JAB Holding Company wespół z firmami inwestycyjnymi BDT Capital Partners, Quadrant Capital Advisors (reprezentującą interesy kolumbijskiej rodziny biznesmenów Santo Domingo) oraz Société Familiale d'Investissements (reprezentującą interesy rodziny belgijskich browarników Anheuser-Busch).

 

Douwe Egberts to firma założona w 1753 r. w mieście Joure w Holandii przez Egberta Douwe i jego żonę jako sklepik z kawą, herbatą i tytoniem. Ok. 1780 r. syn Egberta rozwinął sklep w jedną z największych firm w Holandii ze znaną marką kawy. W 2009 r. Douwe Egberts Master Blenders 1753 została wprowadzona przez amerykański koncern Sara Lee do Polski, gdzie zarządzała m.in. polską marką kawy Prima.

 

Mondelez International (dawniej Kraft Foods) to światowy koncern z branży słodyczy i deserów, producent ciastek, czekolady, gumy do żucia, cukierków oraz napojów w proszku, właściciel takich marek jak Oreo, LU czy Milka. Jego główną siedzibą jest Northfield w amerykańskim stanie Illinois. Firmę założył w 1903 r. James Kraft. W 2010 r. do koncernu Kraft należała także spółka Cadbury, ale w 2012 r. nastąpił podział na dwa przedsiębiorstwa: Kraft Foods Group (rynek północnoamerykański) i Kraft Foods, która zmieniła nazwę na Mondelez International. W portfolio Mondelez znajdowały się takie kawowe brandy jak Jacobs, Gevalia, Tassimo i Maxwell House.

 

W Polsce koncern ma m.in. fabryki Olza w Cieszynie (producent wafli "Prince Polo") i LU Polska (producent ciastek „Delicje", „Biszkopty", „LU Petitki").

 

Więcej czytaj na Polskiprawnik.pl»


Data: 21.08.2015 10:34
Autor/Źródło: Polskiprawnik.pl
Kategoria: Wydarzenia branżowe
Słowa kluczowe: doradztwo prawne, usługi prawne, kancelaria prawna, doradztwo przy fuzji
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.