Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Trzy kancelarie pracowały przy pionierskiej publiczno-prywatnej inwestycji sądowej

Kancelaria DLA Piper doradzała spółce PPP Projekt przy zawarciu umowy finansowania budowy siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, realizowanej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, którego doradcą byłą kancelaria Dentons. Na rzecz partnera publicznego, czyli Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, usługi doradcze świadczyła kancelaria Cieślak & Kordasiewicz.

Trzy kancelarie pracowały przy pionierskiej publiczno-prywatnej inwestycji sądowej

Zakończył się pierwszy etap przygotowań do budowy gmachu Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Inwestycja będzie realizowana w formie partnerstwa publiczno-prywatnego - 24 sierpnia 2015 r. partner prywatny, należąca do firmy budowlanej Warbud, spółka PPP Projekt (wcześniej pod nazwą Warbud Infrastruktura) podpisała z BGK umowę kredytową o finansowanie tego przedsięwzięcia. Umowa kredytowa oraz umowa bezpośrednia między Sądem Okręgowym w Nowym Sączu, firmą PPP Projekt i BGK, określają szczegółowo procedury i zasady kredytowania oraz zabezpieczają w całości finansowanie projektu. Kwota kredytu udzielonego w ramach programu „Inwestycje polskie" wynosi 49,5 mln zł.

 

To pierwsza w Polsce inwestycja w postaci PPP, w której po stronie publicznej jest jednostka organizacyjna Skarbu Państwa - Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Celem projektu jest budowa siedziby nowosądeckiego sądu rejonowego spełniającej nowoczesne standardy pracy i obsługi interesantów. Czterokondygnacyjny gmach będzie miał ok. 10 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

 

Zgodnie z postanowieniami umowy partnerstwa publiczno-prywatnego zawartej przez strony w marcu 2015 r. budynek będzie wkładem w projekt ze strony publicznej. Zadaniem partnera prywatnego było zaaranżować finansowanie. Miał także zaprojektować i ma wybudować, utrzymywać oraz udostępniać budynek za tzw. opłatą za dostępność od Skarbu Państwa ustaloną na 6,1 mln zł rocznie przez cały czas trwania umowy.

 

Teraz na etapie inwestycyjnym partner prywatny opracuje projekt wykonawczy, na podstawie którego wydane zostanie pozwolenie na budowę obiektu. Jej rozpoczęcie planowane jest na przełomie marca i kwietnia 2016 r., a oddanie budynku do użytkowania w pierwszym kwartale 2018 r. Wówczas rozpocznie się trzeci, ostatni etap przedsięwzięcia - partner prywatny przejmie budynek na utrzymanie i w zarządzanie przez okres 20 lat. Po tym czasie budynek zostanie przekazany na własność sądu.

 

Całkowita wartość projektu obejmująca m.in. koszty projektowania i budowy, utrzymania i zarządzania obiektem, a także odsetek od kredytu, wynosi ok. 125,6 mln zł.

 

Więcej czytaj na Polskiprawnik.pl»


Data: 15.09.2015 11:10
Autor/Źródło: Polskiprawnik.pl
Kategoria: Wydarzenia branżowe
Słowa kluczowe: usługa prawna, kancelaria prawna, doradztwo prawne, usługi doradcze
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.