Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Podsumowanie egzaminu notarialnego 2020

Od 2 do 4 września 2020 r. osiem komisji powołanych przez Ministra Sprawiedliwości przeprowadziło w całym kraju egzamin notarialny. Czas na podsumowanie.

Podsumowanie egzaminu notarialnego 2020

Gdzie odbywał się egzamin notarialny?

 

Tegoroczny egzamin notarialny przeprowadziło 8 komisji znajdujących się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz po dwie - w Poznaniu i Warszawie.

 

Przebieg egzaminu notarialnego

 

Egzamin rozpoczynał się codziennie i trwał 6 godzin. Zadania egzaminacyjne - jednakowe dla wszystkich - przygotowane zostały przez zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Notarialnej.

 

2 i 3 września zdający rozwiązywali zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, natomiast 4 września - opracowywali projekt odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub opracowywali projekt czynności notarialnej innej niż akt notarialny. Ministerstwo Sprawiedliwości nie opublikowało jednak dotychczas tegorocznych zadań egzaminacyjnych.
Podczas rozwiązywania zadań egzaminowani mogli korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.  Zdający mogli pisać prace ręcznie lub korzystać z komputerów. Niemal 98 proc. z nich wybrało drugą z opcji. Korzystali oni z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało natomiast wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

 

 

 

 

Do egzaminu przystąpiło także siedem osób niepełnosprawnych. Dla nich wydłużono czas egzaminu, z 6 do 9 godzin na rozwiązanie zadań. Natomiast matki karmiące dziecko piersią mogły wykorzystać dwie półgodzinne przerwy w każdym dniu egzaminu. Nie są one wliczane do całego czasu egzaminu.    


 


Data: 05.09.2020 14:17
Autor/Źródło: Zespół portalu sPrawnik.pl
Kategoria: Wydarzenia branżowe
Słowa kluczowe: notariusz, egzamin notarialny 2020, egzamin, Prawo o notariacie, Gdzie odbywał się egzamin notarialny w 2020 roku?, Przebieg egzaminu notarialnego
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.