Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Wkład własny bez tajemnic - sprawdź, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz kupić mieszkanie

Posiadanie wkładu własnego od kilku lat jest wymogiem uzyskania kredytu hipotecznego. Co dokładnie zmieniło się w 2013 roku i jakie perspektywy rysują się przed osobami zdecydowanymi na kredyt w roku bieżącym? I czy możliwe jest zmniejszenie kwoty wkładu własnego lub jego uniknięcie?

Wkład własny bez tajemnic - sprawdź, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz kupić mieszkanie

Wkład własny – ile wynosił kiedyś, a ile obecnie?

 

Rok 2013 jest ważną cezurą w przyznawaniu przez banki kredytów hipotecznych. Co prawda starający się o uzyskanie go klienci nie odczuli natychmiast dodatkowego balastu finansowego, jednak to właśnie wtedy Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała konieczność dodatkowego zabezpieczenia instytucji oferujących kredyty mieszkaniowe. Wkład własny i kredyt hipoteczny zaczęły funkcjonować razem od roku 2014:

  1. Początkowo wkład własny wynosił 5% inwestycji,
  2. w 2015 r. zwiększony został do 10%,
  3. w 2016 r. wynosił 15%,
  4. od 2017 r. wkład własny to 20% inwestycji.

 

Zgromadzony wkład własny, oprócz tego, że stanowi niezbędny wymóg uzyskania kredytu, jest zarazem jego zabezpieczeniem. Zwiększa on wiarygodność starających się o zakup mieszkania – im więcej zgromadzisz wcześniej na koncie oszczędnościowym, tym lepsza będzie Twoja pozycja w rozmowach z pracownikami działu kredytów w banku. Proste, ale jak to zrobić? 20% wkładu własnego to kwota sięgająca zazwyczaj dziesiątek tysięcy złotych.

 

Rekomendacja KNF to nie przymus

 

Rynek kredytów hipotecznych zweryfikował rekomendację KNF i obecnie wiele banków pozytywnie rozpatruje wnioski o kredyt złożone przez osoby niedysponujące 20-procentowym wkładem własnym. Może być on okrojony nawet o połowę, o ile – i tutaj w zależności od konkretnej instytucji bankowej – brakująca część zostanie na przykład dodatkowo ubezpieczona. Klienci zainteresowani taką propozycją spłacą 90% inwestycji w ratach o większej wysokości.

 

 

 

Zakup mieszkania jest więc w tym przypadku możliwy, nawet jeśli wkład własny nie wynosi przewidzianych w rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego 20% w 2017 roku. Rozwiązanie to nosi nazwę Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, w skrócie UNWW. To pomysł dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością środków pieniężnych, a starają się o własne lokum.

 

Są także inne sposoby na zmniejszenie kwoty wkładu własnego, o czym przeczytasz także, klikając w artykuł „Czy można otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?”.

 

Sposoby ograniczenia kwoty wkładu własnego:

 

- jeśli budowa nieruchomości już się rozpoczęła i inwestor poniósł koszty, które może udokumentować, bank może potraktować je jako wkład własny. Dotyczy to na przykład stawianego budynku, który ma gotowe fundamenty, lub choćby uzbrojenia terenu,

 

- promowane jest budownictwo energooszczędne – najbardziej korzystną opcją jest decyzja o postawieniu budynku pasywnego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym przypadku dofinansowuje koszty budowy kwotą do 50 tys. zł. Udział w programie finansowym dotyczy też mieszkań w budynkach pasywnych i energooszczędnych – inwestorzy mogą starać się o refundację kosztów w wysokości kolejno 16 i 11 tys. zł.
 

 

Akcja specjalna – Mieszkanie dla Młodych

 

MDM to rządowy program, który cieszy się tym większym zainteresowaniem, im bliżej jest do daty jego zakończenia, czyli roku 2018. Pula finansowa przeznaczona do rozdysponowania finansowego w tym roku się wyczerpała, a kolejne wnioski można składać od 1 stycznia 2018 r. W programie mogą wziąć udział młode osoby, a także pary i rodziny nieposiadające własnego lokum, w których przynajmniej jedna dorosła osoba nie przekroczyła 35 roku życia. Program premiuje głównie rodziny wielodzietne, posiadające troje i więcej dzieci.

 

Mieszkanie dla Młodych to program, w którym głównym zastrzykiem finansowym jest jednorazowa dopłata do kwoty zakupu mieszkania, wynosząca od 10 do nawet 30% wartości nieruchomości:

  • single i rodziny bezdzietne otrzymują 10% nieruchomości,
  • osoby wychowujące jedno dziecko i rodziny z jednym dzieckiem – 15%,
  • osoby wychowujące dwoje dzieci i rodziny z dwojgiem dzieci – 20%,
  • osoby wychowujące troje dzieci i rodziny z co najmniej trojgiem dzieci – 30%.

 

Od liczby wychowywanych i posiadanych dzieci zależy również metraż lokali, które są zakupywane. Program Mieszkanie dla Młodych początkowo dotyczył tylko rynku pierwotnego, jednak po wprowadzonych zmianach mogą z niego korzystać również osoby i rodziny dokonujące zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Czas pokaże, czy MDM – niegdysiejszy program Rodzina na swoim – doczeka się w przyszłości kontynuacji.

 

Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca niezbędnego do uzyskania kredytu na mieszkanie wkładu własnego nie spowodowała zastoju na rynku nieruchomości. Czas pokazał, że banki dostosowały ofertę kredytową do osób nieposiadających wymaganego wkładu własnego. Starający się o uzyskanie kredytu na mieszkanie mają możliwości ograniczenia tej kwoty i mogą skorzystać nie tylko z oferty banków, ale również programu rządowego, o ile spełniają odpowiednie warunki.


Data: 13.05.2017 08:00
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Prawo, Marketing, Zarządzanie, Ludzie
Słowa kluczowe: MdM, Mieszkanie dla Młodych, wkład własny, kredyt hipoteczny
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.