Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

W całym kraju trwają wybory parlamentarne

27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych w całym kraju o 7 rano rozpoczęło pracę. Głosowanie potrwa do 21.

W całym kraju trwają wybory parlamentarne

Wybory do Sejmu i Senatu

 

W tegorocznych wyborach na 4 letnią kadencję wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Wyborca powinien mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość albo  smartfon z zainstalowaną aplikacją mObywatel. Wyborca głosujący poza miejscem swojego stałego zamieszkania muszą posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania, wówczas zostaną na jego podstawie dopisani do spisu wyborców.

 

 

Jak oddać ważny głos w wyborach? 

 

Każdy wyborca ujęty w spisie wyborców w danym okręgu, otrzyma dwie karty do głosowania. Odbiór karty potwierdza się podpisem na liście. Należy pamiętać, że każda karta powinna być opieczętowana stemplem obwodowej komisji wyborczej i posiadać odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.

 

By oddać ważny głos znak „X” należy postawić przy jednym nazwisku wyłącznie na jednej liście kandydatów. Znak  X co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Postawienie znaku „X” na więcej niż jednej liście kandydatów albo niepostawienie go przy żadnym nazwisku powoduje nieważność głosu.

 

Głosując w wyborach do Senatu stawiamy znak X przy nazwisku tylko jednej wybranej osoby. Jeżeli postawimy znak X obok nazwiska więcej niż jednej osoby albo nie postawimy znaku przy żadnej osobie, wówczas oddany głos będzie nieważny.

 

Dopiski na kartach wyborczych

 

Dopiski na kartach do głosowania nie unieważniają głosu. Jednak radzimy, by nie dopisywać nic w kratkach   przeznaczonych na znak X, bowiem może to utrudnić interpretację wazności oddanego głosu.
 


Data: 13.10.2019 16:40
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Ludzie, Po pracy
Słowa kluczowe: Wybory do Sejmu i Senatu 2019, Jak oddać ważny głos w wyborach? , Dopiski na kartach wyborczych, wybory parlamentarne 2019
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.