Kalendarz prawnika: Brak wydarzeń na dziś

SONDA

Czy udzielasz porad prawnych pro bono?

Po nowym roku antykoncepcja będzie droższa? Idą zmiany w stawkach podatku VAT

Skierowany do prac Komisji Finansów Publicznych rządowy projekt ustawy nowelizującej ustawę o podatku od towarów i usług zakłada zmiany w stawce VAT na niektóre towary. Po nowym roku możemy więc spodziewać się podwyżek. Jakich?

Po nowym roku antykoncepcja będzie droższa? Idą zmiany w stawkach podatku VAT

Antykoncepcja będzie droższa

 

Z pewnością zauważalny dla wielu będzie wzrost cen prezerwatyw. Obecnie opodatkowane są one stawką obniżoną – 8%. Po zmianach znajdzie do nich zastosowanie stawka podstawowa, czyli 23%. Jedynym wyjściem, by produkty te opodatkowane były tak jak dotychczas 8% stawką podatku jest uznanie ich za  wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wtedy możliwe będzie zastosowanie obniżonej, 8% stawki podatku VAT.

 

Droższe suplementy diety

 

Nowelizacja ustawy o VAT przełoży się również na cenę  suplementów diety. Cysteiny, cystyny i ich pochodne, zwykle używane jako składniki środków spożywczych (głównie suplementy diety) oraz jako składniki produktów farmaceutycznych, opodatkowane zostaną stawką podstawową, nie zaś – jak do tej pory stawka obniżoną.

 

 

Więcej zapłacimy za wyroby higieniczne

 

Podstawową stawką VAT zostaną opodatkowane również wyroby higieniczne lub farmaceutyczne, takie jak cewki, strzykawki i ich zbiorniki, rozpylacze, kroplomierze itp., odciągacze do mleka,  torebki na lód, butelki na gorącą wodę, worki tlenowe, gumowe osłonki na palce, specjalne poduszki pneumatyczne dla chorych (np. pierścienie). Niemniej do niektórych z wyżej wymienionych produktów możliwe będzie zastosowanie obniżonej stawki VAT, ale na innej podstawie prawnej.  Mogą one bowiem stanowić wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które to wyroby objęte są stawką obniżoną w związku z brzmieniem poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (np. strzykawki do podawania leków, strzykawki służące do pobierania krwi, poduszki pneumatyczne przeznaczone dla chorych - pierścienie).

 

Które ceny nie wzrosną?

 

Nowelizacja zawiera też wyłączenia. Na pewno obniżoną stawkę VAT nadal będzie stosować się do soczewek kontaktowych oraz soczewek okularowych ze szkła i innych materiałów, jednak wyłącznie tych służących do korekty wzroku. Soczewki kontaktowe, które nakładamy wyłącznie w celach estetycznych, czy szkła „zerówki”, jak również okulary przeciwsłoneczne opodatkowane zostaną stawką podstawową (23%).
Inna grupą produktów opodatkowanych stawką  8% będą smoczki dla niemowląt i dzieci, w szczególności te przeznaczone do celów medycznych.

 

Wejście w życie nowych przepisów

 

Ustawa ma wejść w życie 7 dni od dnia ogłoszenia.

 

Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, druk sejmowy nr 2056, wraz z uzasadnieniem.


Data: 15.12.2017 10:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: VAT, wyroby medyczne, stawki podatku VAT, ustawa o podatku od towarów i usług, VAT na środki higieniczne, VAT na środki antykoncepcji

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

inga: ja akurat biorę tabletki vines a one i tak są dużo tańsze niż prezerwatywy więc mi podwyżka w sumie nie taka straszna, gorzej mają ci którzy preferują np gumki
2017-12-29 16:10:34
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.